Ако предложените текстове от меморандума между правителството и синдикатите се приемат в този вид, без изменения, няма заплаха някой да открадне парите на осигурените или частните фондове да бъдат национализирани. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
За да бъдат осигурените лица по-спокойни, КНСБ ще настоява за законодателни промени, които да задължат Комисията за финансов надзор да публикува детайлна информация за инвестициите на фондовете – не само колко печелят, но и къде са парите, за да не се получи друг финансов балон като КТБ.
Пламен Димитров даде светлина и върху това кой е предложил избор на осигурените лица. Избор дали да се осигуряват в универсални пенсионни фондове за допълнителна пенсия или само в държавното обществено осигуряване. Предложението е било внесено от финансовия министър Владислав Горанов, а КНСБ не е възразила, тъй като е преценила, че не е лошо хората да имат право на избор. Същевременно КНСБ припомни каква беше идеята на пенсионната реформа в дългосрочен план. Целта беше в рамките на 20 години осигурените лица, когато се пенсионират, да получат от солидарната система между 45 и 50% от личния си доход, върху който са осигурявани. В същото време от капиталовата система осигурените да получат добавка или допълваща пенсия в размер на до 25% от дохода. Така всеки пенсионер ще има гарантирани 70 до 75% от това, което е заработвал и така стандартът му на живот няма да се промени. Обаче първоначалният план не се осъществи, тъй като в последните 15 години осигурителните вноски бяха намалявани. Точно за това Пламен Димитров беше категоричен, че ако искаме реформа в пенсионната система, ако искаме пенсионерите да имат нормален стандарт на живот, трябва да намерим източник на средства, а не да намаляваме осигурителните вноски.