Група в интернет пространството публикува решение на Министерството на околната среда и водите от 26 август тази година, подписано от служебния министър Светлана Жекова, с което дава разрешение на американската компания „Парк Плейс Енерджи Корп“ да извърши проучване на нефт и природен газ в Блок „1-11 Вранино“ в Добруджа.
Мотивите за разрешението, дадено от министъра от кабинета „Близнашки“, са следните:
1. При реализирането на предвидените гелого-проучвателни дейности не се очаква да бъдат ТРАЙНО засегнати, унищожени природни местообитания, предмет на опазване в засегнатите защитени зони.
2. Не се очаква генериране на шум, емисии и отпадъци във вид и количества, които да окажат ЗНАЧИТЕЛНО отрицателно въздействие, върху предмета и целите на опазване в защитените зони.
3. Реализирането на проучвателните дейности не предполагат ДЪЛГОТРАЙНО въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони.
Както сами разбирате думите ТРАЙНО, ЗНАЧИТЕЛНО, ДЪЛГОТРАЙНО не означават никакво. Тоест възможно е районът на проучването да бъде засегнат, възможно е да има някакво отрицателно въздействие върху почвата, което макар да не е дълготрайно според министър Жекова, не се знае колко ще трае точно. На сайта на министерството на околната среда и водите намерихме това решение на Жекова, като то е едно към едно с публикуваното в интернет пространството. Повече по темата можете да прочетете на този интернет адрес http://otvorenopismo.orgfree.com/index.php?cat=1&subcat=8, където е публикувано и решението на министър Жекова.
С тези мотиви министерството на околната среда и водите дава разрешение за сондаж. Сондаж, който по принцип се прави по един определен метод – хидравлично разбиване. Същността на процеса е подпалване на въглищния пласт, който се намира в Добруджа, с цел отделяне на газ. Това обаче е по-опасно за околната среда и от самото добиване на шистовия газ. Възможните последици за района, при прилагането на този метод, са следните:
-
Водата, която и без това е най-скъпата в България, може да пропадне в образуваните подземни кухини.
-
Водата може да бъде наситена с радиоактивни материали, сяра и други въглеводородни производни.
-
Може да се получи пропадане на земните пластове, отново благодарение на кухините, образувани от разрушаване на въглищния пласт.
Заради това хората, публикували решението на министър Жекова, задават въпроса защо е необходимо да съсипем Добруджа, при положение, че все още има възможност „Южен поток“ да премине през наша територия!?