Решението на бившия американски президент Доналд Тръмп да наложи санкции на Международния наказателен съд (МНС) беше прието с одобрение в Кремъл.
Санкциите, наложени с президентски указ, дойдоха седмица след като главният прокурор на САЩ Пам Бонди прекрати правомощията на федералните органи да разследват компании, свързани с Русия и потенциалното им влияние. В допълнение, Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че ще отмени санкции срещу руски олигарси, близки до Кремъл и президента Владимир Путин.
Двойствена позиция спрямо Москва
Въпреки че санкциите срещу МНС бяха възприети като дипломатически успех за Русия, все още не е изключено Вашингтон да наложи нови, по-тежки санкции срещу Москва. Според пенсионирания генерал Кейт Келъг, специален пратеник на САЩ за Украйна, това може да е част от стратегията на Тръмп да притисне Русия към преговори.
Конфликтът с Международния наказателен съд
МНС предизвика гнева на Кремъл, след като издаде международна заповед за арест на Владимир Путин заради военни престъпления в Украйна. Впоследствие, през май 2024 г., съдът издаде заповеди за арест и на израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант заради обвинения, свързани с конфликта в ивицата Газа.
Тръмп открито критикува съда, наричайки го „нелегитимен“ и заявявайки, че действията му са „лишени от правна основа“. Това послание беше възприето като морална подкрепа за Путин, което засили напрежението между САЩ и международните институции.
Реакцията на Кремъл
Москва радушно посрещна решението на Тръмп. Високопоставен представител на Кремъл коментира санкциите срещу МНС като „чудесни новини“, заявявайки, че „арогантността на съда е преминала всякакви граници и Вашингтон го е поставил на мястото му“.
Друг руски дипломат, цитиран от Newsweek, нарече действията на Тръмп „подарък за Москва“, подчертавайки, че това укрепва позициите на Русия на международната сцена.