София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

300 БОЛНИ ОТ БЕЛОДРОБНА ХИПЕРТОНИЯ

ДИАГНОСТИЦИРАНЕТО НА БОЛЕСТТА Е ТРУДНО

9 годиниЗдраве 4 Боряна Райчева

В градинката на „Кристал" в столицата беше открита фотографска изложба „Сини устни", с която беше отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония. Посиняването на устните и на ноктите са едни от характерните симптоми на болестта, откъдето е името на изложбата. Кампанията има за цел да повиши познанието на обществото за заболяването белодробна хипертония, при което нерядко пациентите се нуждаят от трансплантация на бял дроб. Пулмоналната хипертония води до стесняване на кръвоносните съдове в белите дробове и това с времето затруднява дишането и уврежда сърцето.
Председателят на асоциация "Пулмонална хипертония" Тодор Мангъров и директорът на Изпълнителната агенция за трансплантация д-р Марияна Симеонова  представиха проблемите по нестандартен начин, за да запознаят обществото с тях:

В страната липсва навременна диагностика на пациентите, които страдат от рядкото заболяване, оплакаха се организаторите.
Болестта се открива трудно, защото симптомите й се бъркат с тези на
- други, а голям процент от общопрактикуващите лекари не са наясно със спецификата й. Според медиците, ако пулмоналната хипертония не се лекува, продължителността на живота на болните рядко надхвърля три години след установяването.
Организаторите посочиха колко души у нас са диагностицирани засега, че страдат от заболяването.

Хубавото е, че здравната осигурителна каса поема разходите по лекарствата – около 4000 лева месечно. Това, с което се бори организацията е определяне на диагностиката навреме, за да може лечението да бъде по-лесно.