София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Икономист: Забраната на рекламата на хазарт ще доведе до над 400 млн. лв. щета за бюджета

,,Очевидно всичко това се прави в контекста на предстоящата предизборна кампания''

9 дниОбщество 18 Марияна Стойчева

,,От това, което се вижда, медиите са на върха на айсберга. В момента голяма част от хазарта – над 50%, е онлайн хазарт, зад него стои много голяма IT част – инженери и програмисти; отделно креативна индустрия, част от създаването на мултимедийните материали; имаме дистрибуция и канали.''

Така икономистът Васил Караиванов коментира предложените промени в Закона за хазарта.

„Щетата ще бъде пряко за бюджета от данъка, който е за хазартните игри, плюс допълнително ДДС. 200-300 млн. лв. загуба само до края на годината”, предупреди той.

„Необяснимо ми е. В година, в която се борим да се стигнат нива на икономиката и инфлацията, за да се влезе в еврозоната. Имаме прецедент – от днес за утре, без възможност за дългосрочна бизнес прогноза”, подчерта експертът.

Колегата му Михаил Кръстев смята:

„Очевидно всичко това се прави в контекста на предстоящата предизборна кампания.”

„Помним какво се случи 2018 г. с рекламата на лотарийните игри. Политиците винаги си намират жертва, която да атакуват и да кажат, че те са необходими за развитието на обществото. В законопроекта, предложен от ГЕРБ и ДПС, в оценката на въздействието е записано, че няма щета върху бюджета. Това е тотално невярно. Над 400 млн. лв. ще бъде щетата, ако този сектор спре да съществува и да внася данъци”, подчерта икономистът.

Кръстев уточни, че световната тенденция е, че професионалният спорт изключително много разчита на приходите от спортни залагания. „Трябва да се разграничат нещата – говорим ли за игрални зали, за които вече има форма на контрол за хазартно зависимите лица. След известни действия на прокуратурата и МВР изведнъж този пазар се разви. Това е естествен процес, на който не би трябвало държавата да се противопоставя, защото тя печели от него.”