София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

"ФОРБС": РУСКАТА ИКОНОМИКА ЩЕ ПРЕЖИВЕЕ ЦЕНИ НА ПЕТРОЛА ОТ 30 ДОЛАРА ЗА БАРЕЛ

В ИКОНОМИЧЕСКИ ПЛАН РУСИЯ СЕ ПРИДЪРЖА КЪМ ПРАВИЛОТО "ОГЪВАЙ СЕ, НО НЕ СЕ ПРЕЧУПВАЙ"

8 годиниИкономика 1 Боряна Райчева

Руската икономика се е приспособила към ниските цени на нефта относително добре в голяма степен благодарение на рублата, чийто курс от 2014 повтаря тректорията на цените на петрола, пише в коментар за „Форбс“ Кенет Рапоза. Но ако цената на нефта остане под 30 долара достатъчно дълъг период, тогава руската икономика ще изпадне в тежка рецесия.
Аналитиците на Sberbank CIB предупреждават, че ако цената на петрола се задържи под 30 долара за барел, дефицитът в руския бюджет може да достигне 3,5 - 3,9 трилиона рубли, приблизително 48,7 милиарда долара. Заложените в бюджета държавни разходи са около 16 трилиона рубли. Според Sberbank CIB ако ситуацията се развие по сценарий, при който цената на нефта е под 30 долара, ще се наложи правителството да съкрати бюджета с 10%, за да намали дефицита.
Федералното правителство на Русия остава платежоспособно във висока степен. В икономически план Русия се придържа към правилото „огъвай се, но не се пречупвай“. Санкциите на Запада удължиха периода на рецесия. А цените на нефта допълнително влошиха ситуацията.
През миналата година сметките на правителството бяха съкратени с 900 милиарда рубли. Но на 1 януари Министерството на финансите имаше по сметки в банките 250 милиарда рубли, а също така и известна сума пари, непохарчени през 2015.
Според инвеститори, с които Forbes разговаря, свалянето на санкциите спрямо финансовия и енергийния сектор на Русия би подобрило настроението, но няма да доведе до незабавен икономически ръст.
„При сценариите ние се основаваме на предположението за известно смекчаване на санкциите през тази година, но аз не бих заложила, че това ще доведе до икономическо чудо“,  казва Дебора Меденица, фондов мениджър на нюйоркската компания Alger. — „Русия е гигантски потребителски пазар, един от най-големите в Европа. В Русия има множество добри компании, които укрепиха позициите си благодарение на санкциите.“
Аналитиците на Sberbank CIB не виждат заплаха за бюджетната стабилност, доколкото правителството разполага с определени възможности за маневри. В Резервния фонд остават още 50 милиарда долара, повече от 70 милиарда долара има във Фонда за национално благосъстояние – суверенен фонд, който се използва за помощ на руски международни компании, лишени от възможности да получават кредити на ниски лихви от Европа и САЩ.
Ако цените на на нефта се покачат до 40 долара за барел, рублата ще се укрепи, ще отслабне напрежението от ръста на инфлацията и централната банка ще получи възможност да понижи лихвите. Покачването на цените на петрола ще позволи на Русия да реши редица икономически проблеми, макар че и досега правителството успява да ги контролира.
Ако се гледа глобално, Русия в момента се намира в криза. Рецесията продължава. В най-близко време санкциите няма да бъдат свалени. Множество анализатори обаче споделят с Forbes, че руснаците затягат коланите и се надяват, че през следващата година ситуацията ще се подобри. От разпадането на Съветския съюз досега руснаците са преживели множество политически и икономически кризи, които са ги закалили.
Свалянето на сакнциите няма да е панацея за руската икономика и повишението на цените на петрола няма да се трансформира в незабавен икономически ръст. Ако цената на нефта се колебае между 30 и 40 долара, проблемите ще останат.
„Не очакваме правителството да започне да води последователна политика в най-близко време“, написа главният икономист на Sberbank CIB Евгений Гавриленков.
Ако правителството разработи антикризисни програми, чрез които се оказва помощ на най-слабите сектори за сметка на останалите, откъде тогава ще дойде икономическият ръст? Определено не от субсидираните сектори, както отбелязва Гавриленков.
Оше повече, на 29 януари, Централната банка взе решение да не променя основната лихва, тъй като инфлацията превишава 12%.

Добрите новини са, че в руската икономика има сектори в растеж, както отбелязва и Меденица. Начело на правителството стоят истински бюджетни консерватори, които успяха да елиминират страховете от фалит въпреки санкциите, неблагоприятните цени на петрола и изтощителната рецесия.

Източник: inosmi.ru