София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Франция се разтърси от нови демонстрации след речта на Макрон за пенсионната реформа

Полицията преброи 2000 протестиращи в столицата и използва сълзотворен газ, за да ги разпръсне

1 годинаОбщество 1 Антония Лазарова

Франция беше разтърсена от импровизирани демонстрации след речта на президента за пенсионната реформа в понеделник вечерта.

Еманюел Макрон говори пред нацията в телевизионно обръщение относно оспорвания законопроект за пенсионна реформа, след като го подписа в събота сутринта. Този ход дойде, след като Конституционният съвет в петък се произнесе в полза на най-спорната част за повишаване на законовата възраст за пенсиониране.

Протестиращите се събраха в много градове в страната по време на речта на Макрон, за да изразят отново отхвърлянето си, както правят от януари, според съобщения в медиите.

Докато някои използваха тенджери и тигани, за да вдигат шум, други подпалиха контейнери за боклук и електрически велосипеди по улиците на Париж, съобщава всекидневникът Le Monde.

Хиляди протестираха и в градове като Лион, Рен, Марсилия, Нант и Бордо, където на някои места напрежението се повиши, съобщава вестник Le Figaro.

Парижката полиция преброи 2000 протестиращи в столицата и полицията използва сълзотворен газ, за да ги разпръсне, допълва Le Figaro.

Речта на президента беше всичко друго, но не и умиротворена и той не отстъпи от решението си.

Макрон изрази волята си да обърне страницата на тази реформа и да премине към други проекти, отбелязвайки, че „мерките, планирани в законопроекта, постепенно ще влязат в сила тази есен“.

Държавният глава отново подчерта необходимостта от провеждане на реформата заради нарастващия брой пенсионери и средната продължителност на живота.

„Приема ли се тази реформа? Очевидно не“, продължи Макрон. „Въпреки месеците на консултации не беше постигнат консенсус и съжалявам за това.“

Президентът призна, че по време на демонстрациите протестиращите не само са се противопоставили на плана за реформи, но и на техния стандарт на живот и скок на цените.

„Никой – и особено аз – не може да остане глух за тези претенции за социална справедливост“, каза той и обясни, че нацията трябва да продължи да работи, за да гарантира своята независимост.

Той също така потвърди поканата си към синдикатите и работодателските организации за вторник сутринта да обсъдят "съществени теми" като условията на труд, но не и пенсионната реформа, "и вратата винаги ще бъде отворена".

Макрон разкри новите си проекти: заетост, имиграция и подобряване на републиканския ред и напредък към по-добър живот.

Така той показа, че дебатът за пенсионната реформа за него е приключил.

Противоречивият план за пенсионна реформа беше подписан и обнародван в събота в Официален вестник.

Макрон подписа законопроекта, след като Конституционният съвет приключи преразглеждането си късно в петък въпреки исканията на синдикатите да отмени мярката, която предизвика седмици на протести.

Деветте „мъдреци“, както са известни във Франция, одобриха частично законопроекта, като същевременно отхвърлиха шест от мерките в него, включително тези по отношение на възрастните работници.

Законопроектът включва повишаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 до 2030 г., което изисква най-малко 43 години работа, за да има право на пълна пенсия, като работниците и синдикатите, наред с други, категорично се противопоставят на плана.

Правителството разкри предложението за реформа през януари и то беше подложено на парламентарен дебат през следващия месец, въпреки че милиони излязоха на улицата, за да му се противопоставят.

Размириците се засилиха, когато министър-председателят Елизабет Борн, след консултация с Макрон, реши да използва специални конституционни правомощия, за да приеме законопроекта без одобрението на парламента през март.

Решението беше продиктувано от страх, че депутатите ще могат да блокират реформите, тъй като правителството няма абсолютно мнозинство в законодателния орган.