София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ОБЕКТИВНО: ДВА ИЗБОРА В ЕДИН ДЕН: 14 ноември – време за решения (ВИДЕО)

22 партии и 7 коалиции ще участват в изборите, 12 са регистрираните кандидати за президент

пропускане
3 годиниПолитика 1 Ивана Иванова

14 ноември – трети парламентарни избори подред и редовни президентски избори. Избираме народни представители и държавен глава, които ще са лицето на България. 22 партии и 7 коалиции ще участват в изборите. 12 са регистрираните кандидати за президент до момента.

ЦИК реши, че на изборите „две в едно“ на 14 ноември ще се гласува на една машина и с една смарт карта. Разписките ще са две или една, в зависимост от това дали избирателя гласува за двата вида избори, или само за единият.

Върховният административен съд реши още, че контролните разписки от машините няма да влияят на резултатите от вота. До тук се стигна, след като три от партиите обжалваха решението на ЦИК. 
 
По Конституция избори за ново Народно събрание се произвеждат най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на предишното – 46-то Народно събрание.

За първи път в най-новата ни история служебен кабинет предаде властта на служебен кабинет. Също за първи път в рамките само на една година ще гласуваме три пъти за парламент.

А как стигнахме дотук. Само ден след изборите на 11 юли водещата политическа сила „Има такъв народ“ обяви свой проект за правителство без консултации с потенциалните си партньори. 
Общите цели на партиите на протеста ИТН, „Демократична България“ (ДБ), „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ (ИБГНИ) бяха три: Да се актуализира бюджетът, Да се извади Бюрото за защита на свидетели от контрола на главния прокурор и Да се закрие специализираното правосъдие, но те не успяха да ги обединят в парламента.

От 27 пленарни заседания парламентът реално взе важни решения в последните 4. Причината е, че за да се разгледа един проектозакон, той трябва да е преминал през обсъждане в парламентарна комисия, а те бяха създадени късно - 18 август.

Специализираните съд и прокуратура не бяха закрити, ако не броим символичното гласуване на такова решение на първо четене. То мина с гласовете на ИТН, ДБ, ИБГНИ и БСП в последния работен ден на Народното събрание.

Изборите за президент сякаш надделяха пред тези за парламент. Партиите не се позиционират толкова около политиките си, а около това кой кандидат подкрепят в битката за „Дондуков“ 2.

ЦИК вече е готова с организацията на изборите. Гласуваме машинно и ще правим два избора. Може ли това да ни затрудни?



Избори по време и на четвърта вълна на коронавирус. Призивът на ЦИК е да се спазва дистанция, дезинфекция и дисциплина. На изборите на 4-ти април обаче някои от карантинираните не успяха да гласуват, за радост това сега е различно.

"Информационно обслужване" ще подава всекидневно към ЦИК информация за подадените през сайта на комисията заявления за гласуване от поставени в карантина или изолирани заради коронавирус.

Остават броени дни до изборите. Пред депутатите и президентът стоят много предизвикателства. Управление на страната по време на здравна, социална и икономическа криза. А сега всички говорят и за съдебна реформа. Европейските институции очакват от България ангажименти как ще подобри отчетността на главния прокурор, както и как страната ще се бори ефективно с корупцията, за да получим средствата по европейския план за възстановяване и устойчивост.

Но сега съдбата на България е в нашите ръце - 14 ноември – време за решения.