София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ОБСЪЖДАТ ЗАКОНА ЗА БЕЖАНЦИТЕ

ПРАВНАТА КОМИСИЯ ПРИЕ ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА БЕЖАНЦИТЕ ОТ ТУНЧЕР КЪРДЖАЛИЕВ

9 годиниПолитика 2 Боряна Райчева

Комисията по правни въпроси в Народното събрание обсъди на първо четене законопроекти за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, внесени от Волен Сидеров и група народни представители от Атака и от Тунчер Кърджалиев от ДПС. На обсъждането присъстваха представители на МВР, Гранична полиция и Агенцията за бежанците. В карайна сметка комисията прие на първо четене законопроекта на Кърджалиев.

Двата законопроекта имат за цел да подобрят сега действащия Закон за убежището и бежанците. Позицията на Атака представи и защити Магдалена Ташева, която поиска да не се позволява да се събират идващи сега бежанци с техните семейства и те да бъдат интегрирани в смесените райони, тъй като имало опасност от внедряване на ислямски радикалисти по българските градове. Срещу това предложение се изказаха както от МВР, така и от Агенцията за бежанците. И двете институции алармираха, че ако България забрани събирането на бежанските семейства ще наруши европейското законодателство и ще накърни основните човешки права.

Предложението за изменение на Тунчер Кърджалиев обаче беше подготвяно в период от няколко години, с оглед на европейското законодателство и реалната обстановка от последната година.

И представителите на МВР, и предстваителите на агенцията за бежанците подкрепиха този законопроект и апелираха да бъде гласуван и да влезе в сила в най-скоро време.

Припомняме, че от много време се изменя Законът за убежищата и бежанците, като срещу текста имаше критики и от Български хелзинкски комитет и от ООН, които бяха насочени срещу възможността за затварянето на бежанците в лагери и вменяването на полицейски функции на Държавната агенция за бежанците. От април месец има запитване от Европейската комисия защо почти 5 месеца този законопроект не е приет, а ако бъде забавен още малко има опасност от наказателна процедура от страна на ЕК. Законопроектът на Кърджалиев срещна широка подкрепа, тъй като е съобразен с  две европейски директиви.