Папа Франциск призова да се промени световния икономически ред и осъди „новия колониализъм“ на международните финансови институции, които налагат програми за строги икономии.
По време на реч в Санта Круз в Боливия папата призова бедните страни да не бъдат принизявани до доставчици на суровини и евтина работна ръка за развитите страни.
Папата също се извини за греховете и „престъпленията“, извършени от Католическата църква срещу коренното население по време на завладяването на американския континент през колониалната епоха, предаде „Ройтерс“.
„Тази система вече е нетърпима. Селскостопанските работници я намират за нетърпима, работниците я намират за нетърпима, народите я намират за нетърпима… Нашата сестра, Майката Земя, както би казал Свети Франциск, също я намира за нетърпима“.
От избирането му през 2013 г., първият папа от Латинска Америка често говори в защита на бедните и срещу необуздания капитализъм.
Папа Франциск също „смирено“ помоли за прошка по време на срещата с групи от коренното население и други активисти и в присъствието на първия боливийски президент от индиански произход Ево Моралес.
Папата отбеляза, че лидерите на латиноамериканската църква в миналото са признавали „тежките грехове, извършени срещу местните хора в Америка в името на Бог“. И папа Йоан Павел Втори от своя страна се извини на коренното население на Америка за „болката и страданията“, причинени през 500-те години на църковно присъствие на континента, по време на посещение през 1992 г. в Доминиканската република.
Папа Франциск обаче отиде по-далече. „Смирено моля за прошка не само за престъпленията на самата църквата, а и за престъпленията, извършени срещу местните хора по време на завладяването на Америка“, заяви той на фона на бурни аплодисменти и радостни възгласи сред тълпата.
Източник: Дневник.БГ