По-рано Георгиева заяви, че МВФ очаква глобалната икономика да се охлади след въвеждането на тарифните планове на американския президент Доналд Тръмп, които разтърсиха финансовите пазари и накараха икономистите да намалят прогнозите за растежа и да повишат тези за инфлацията.
Въпреки това МВФ все още очаква, че светът ще избегне рецесия.
„Това, което наблюдаваме през последните години, е, че все повече държави търсят начини да подобрят търговските си отношения с избрани партньори“, каза Георгиева.
„И в тази среда това вероятно ще продължи, може би дори ще се ускори, така че ще видим повече двустранни и многостранни споразумения“, посочи тя, визирайки места като Югоизточна и Централна Азия и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ).
Повечето търговски партньори на САЩ в момента са изправени пред 10-процентна „базова“ ставка, докато Китай – втората по големина икономика в света – е изправен пред нови мита в размер на 145%.
„Това, което виждаме в Съединените щати, е решение да се действа по нещо, което е било проблем и за предишната администрация“, сподели Георгиева.
„Съсредоточаването върху нелоялните търговски практики, върху необходимостта от изравняване на условията на конкуренция, върху опасенията за сигурността всъщност не е нещо ново. Това, което е ново, е решимостта да се действа по много значителен начин и това създаде изненада във вътрешен и международен план“, добави тя.
Георгиева смята, че е важно да се отбележи, че преговорите все още продължават, и предупреди да не се предполага, че в края на процеса митата ще бъдат по-високи.
„Някои от търговските партньори на (САЩ) наистина държат на по-високи тарифни и нетарифни бариери“, заяви тя.
„Ако те ги намалят и го направят навсякъде, това може да има положително въздействие като цяло върху това къде ще се приземим.“
Освен че наложи мита, администрацията на Тръмп намали и финансирането на чуждестранната помощ, като същото направиха и много други водещи международни донори, включително Франция и Великобритания.
„Това са много държави с ниски доходи, в които по различни причини генерирането на вътрешни ресурси е много ограничено“, подчерта тя, като посочи слабите данъчни системи и големите, неформални икономики.
„Сега е моментът да се погрижим за собствената си къща“, продължи тя.
Но тя каза, че МВФ също така работи „много усилено“, за да види дали по-богатите нововъзникващи пазарни икономики като тези от ССПЗ могат да се активизират и да направят повече на двустранна основа.
„Всяко пени е от значение“, посочи тя. „А когато е в контекста на (международен) отговор, тогава използването на парите е по-ефективно. Това е по-добре за страната и за донорите“.