София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ИЗВЪНРЕДНО: Кирил Петков е обещал на ЕК да свали ветото, твърди Теодора Генчовска

"Това беше моята първа среща с еврокомисаря Оливер Вархеи"

2 годиниПолитика 2

Българският министър-председател Кирил Петков обеща да премахне ветото върху началото на преговорите между Република Северна Македония и ЕС до края на френското председателство по време на срещата си с еврокомисаря Оливер Вархей, каза днес българският външен министър в оставка Теодора Генчовска пред българските депутати. 

Това беше първата ми среща с еврокомисаря Оливер Вархей. На срещата присъстваха седем-осем души от екипа на МВнР и както на всички срещи, от тази среща беше изготвен меморандум. Този меморандум е открит и потвърждава точно това, което попитахте във вашия въпрос, каза Генчовска в отговор на въпрос на депутата и лидер на партия Възраждане Костадин Костадинов.

Костадин Костадинов по време на днешното изслушване на Генчовска на сесия на българския парламент я е попитал дали на среща с Върхей на 17 февруари Петков е обещал, че България ще премахне ветото за започване на преговорите с ЕС до края на френско председателство, тоест до края на юни.

По-рано Генчовска се обърна към българските депутати, като каза, че Петков е изпратил предложение, което на практика изцяло ревизира Рамковата позиция, приета от Народното събрание и правителството на България, но то е отхвърлено от МВнР.

Генчовска оцени, че преговорите напредват, но има и въпроси, които остават отворени за разрешаване. Един от тях, както тя посочи, е „формулирането на т.нар Македонски език в исторически и етнически смисъл“.

Откакто поех поста министър на външните работи, на първата среща с министъра на външните работи на Република Македония Буяр Османи казах: общувайте само с мен. За съжаление това не се случи. Представителите на Република Северна Македония продължиха да търсят контакт извън Министерството на външните работи, за да отстранят ключовото българско искане - Механизма за наблюдение на изпълнението на Споразумението за добросъседство от 2017 г., каза Генчовска.

На 5 април тази година, както тя посочи, съветникът на министър-председателя по външна политика е изпратил проект за актуализиране на рамковата позиция, в който се предлага преразглеждане на националната позиция на България.

Проектът на тази нова Рамкова позиция не включва българската позиция по т.нар македонски език. Търсенето на европейски гаранции по Споразумението от 2017 г. става неустойчиво. На практика този проект съчетава частичните идеи на Министерството на външните работи за изпълнение на двустранното споразумение, но без ясен механизъм за изпълнение на споразумението. Министерството на външните работи оцени, че документът е напълно грешен и го отхвърли като възможност, каза Генчовска.

Според нея основният проблем е, че докато МВнР се опитва да преговаря, другаде се създава впечатлението, че България може да се съгласи на по-малко и че е готова да прави отстъпки.

Тя посочи, че има четири теми, които трябва да се развиват за защита на българските национални интереси: прилагане на Споразумението от 2017 г., включване на българите в Конституцията на Република Северна Македония, запазване на българската позиция за езика на съседната държава и включване на гаранции по всички тези въпроси в преговорната рамка на страната с ЕС.