Байерн Мюнхен спечели Шампионска лига

"Баварците" с шести трофей

пропускане
4 годиниСпортни 3 Боян Марков

Байерн Мюнхен е големият победител в Шампионска лига за сезон 2019/2020. "Баварците" печелят купата в най-престижния европейски клубен турнир за шести път в своята история. Те успяха да победят френския шампион ПСЖ с 1-0 на "Ештадио да Луж" в Лисабон.

В началните минути и двата отбора бяха по-предпазливи, но в средата на първото полувреме това се промени. Първата сериозна опасност бе пред вратата на Байерн Мюнхен, когато Неймар излезе сам срещу Мануел Нойер. На немския вратар му се наложи да прави две спасявания, след като при добавката от малък ъгъл бразилецът също не успя да отбележи.

Няколко минути по-късно Роберт Левандовски оцели гредата след удар ниско по земята малко извън наказателното поле. Буквално в следващата атака Анхел ди Мария пропусна за ПСЖ, като би топката в аут.

В 24-та минута централният защитник на Байерн Жером Боатенг се контузи и трябваше да бъде заменен от Никлас Шуле.

Вратарят на ПСЖ Кейлор Навас също трябваше да се намеси, спасявайки удар с глава на Левандовски в 31-та минута.

В последната минута на първата част Килиан М`Бапе пропусна страхотен шанс, като би топката долу ниско в наказателното поле, след груба грешка в защитата на Байерн, но Нойер спаси.

Веднага в следващата атака Кингсли Коман проби от ляво в наказателното поле на "парижани" и загуби баланс. "Баварците" имаха претенции за дузпа, но главният съдия Даниеле Орсато не посочи бялата точка.

В началото на второто полувреме Байерн Мюнхен нанесе решителен удар върху своя съперник. В 59-та минута французинът Кингсли Коман отбеляза гол с глава след центриране на Джошуа Кимих. Атаката на немците започна от дясно, като Серж Гнабри проби и подаде към Томас Мюлер, който елегантно върна топката към Кимих, който центрира на главата на Коман.

Няколко минути по-късно Байерн имаше шанс да отбележи втори гол, като Коман отново бе близо, но капитанът на ПСЖ Тиаго Силва изчисти топката от голлинията. Малко след това Коман бе сменен от Иван Перишич, докато Коутиньо смени Гнабри.

"Парижани" от своя страна също имаха своите възможности. В 70-та минута след пас на ди Мария от дясно между Давид Алаба, Маркиньос имаше шанс да изравни резултата, но Нойер спаси с крак. Малко след това Юлиан Дракслер замени Андер Ерера. Неймар пробва изстрел от делече, но топката излезе в аут.

В последните минути на мача М`Бапе проби отляво и подаде към Неймар в наказателното поле, който се завъртя между защитниците и подаде напред към Чопо-Мотинг, който се размина с топката.

До края на двубоя Байерн държеше стабилен контрол върху топката и не позволи на своя съперник да създаде опасни положения. По този начин Байерн Мюнхен успя да се поздрави с трофея.

Останалите пет купи от най-престижния европейски клубен турнир за "баварците" са през 1974, 1975, 1976, 2001 и 2013 година. Те имат и пет загубени финала също така.

За ПСЖ това бе първи финал в тяхната история в Шампионска лига. Марсилия остава единственият френски отбор, печелил този турнир през 1993 година.

Байерн Мюнхен освен това постави рекорд. Те станаха първият отбор в историята на турнира, печелил всички мачове по пътя към титлата.