София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Една година от трагедията в Хитрино

Как се разходват средствата и защо хората са още без домове?

6 годиниОбщество 3 Боряна Райчева

Една година измина от трагедията в Хитрино. Тогава седем души загинаха, а 29 бяха ранени, след като товарна влакова композиция с газ дерайлира на гара Хитрино, а част от цистерните от нея се взривиха. Като причина за инцидента беше посочена превишената скорост на влаковата композиция.

Година по-късно хората в Хитрино живеят със спомена за трагедията. “Това не може да се забрави“, каза пред бТВ пожарникарят Красимир Колев. „Всичко беше в пламъци.....много къщи горяха, много бяха съборени“, разказа той.

Десетки къщи бяха унищожени, а с тях и много човешки съдби. За възстановяване на селото бяха отделени 33 млн.лв, дошли от дарения, от държавния бюджет и по линия на европейски фондове. До момента са изхарчени малко над 7 млн. и 260 хил. лв. Според част от жителите на Хитрино, обаче, тези средства не се разпределят правилно и не разбират на какъв принцип се получават помощите.

Внезапна проверка на омбудсмана Мая Манолова в Хитрино установи, че има разминаване в правилата за определяне на категории за получаване на помощи, гласувани от Националния обществен съвет и разпределението, което е направил местният обществен съвет в Хитрино. Всички решения в местния съвет са приемани с единодушие, съобщава Нова телевизия.

Местният обществен съвет разпределя средствата в три групи - тези, чиито къщи са съборени или подлежат на събаряне получават най-много пари, втората категория са тези с частични разрушения, а третата – къщи с по-малки поражения.

Не раздаваме парите по симпатии”, категоричен бе пред бТВ кметът на селото Нуридин Исмаил. „Аз съм убеден, че никъде дадените пари не са по-малко”, категоричен е Исмаил. По думите му сред жителите на Хитрино има такива, които се възползват от ситуацията и търсят обезщетение без реално да имат щети, нанесени от експлозията.

Уверявам, от ръководството на общината, че ресурсът наистина се разходва целесъобразно“, коментира пред журналисти регионалният министър Николай Нанков. „Първата грижа и отговорност на държавата е публичната инфраструктура, а в Хитрино държавата осигури финансов ресурс не само за еднократни помощи, но и за възстановяване на щетите по частните собствености, визирам къщи и други постройки, без стопански такива, отделно от това държавата доста адекватно, още в дните след трагедията, освен осигурявайки финансовия ресурс, знаете - 5-те милиона лв, осигури кандидатстване по европейски фондове и Община Хитрино разработва проекти. Отделно държавата осигури възстановяване веднага на публичната инфраструктура - държавна собственост“, заяви министър Нанков. Той подчерта, че не трябва да има съмнения за субективно разпределение на средствата, затова ще разговаря лично с хората в Хитрино, за да чуе техните претенции.

10 къщи бяха построени с дарение от Камарата на строителите. Те са за най-пострадалите от експлозията и отговарят на всички съвременни стандарти. В селото се строят още 14 къщи, а на десетки други се извършва ремонт. Въпреки това, обаче, още нито едно семейство не се е завърнало в дома си.