София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Георги Вулджев: Рисково е поставянето на бюджета като политически заложник в договорки

"Във фискално отношение ситуацията прогресивно се влошава", заяви икономистът

1 годинаИкономика 4 Николай Парашкевов

"Бруто капиталообразуване е ключовият компонент в БВП, който показва нивото на инвестициите като цяло от общата икономическа активност в една страна. Откакто сме влезли в ЕС, по него ние изоставаме сериозно от Румъния. Разликата е с няколко процентни пункта. Икономическият растеж в дългосрочен план зависи от спестявания, от инвестиции в капитал. Румъния явно спестява и инвестира повече от нас и ни изпреварва в икономическото си развитие". 

Това поясни пред БНР икономистът от ЕКИП Георги Вулджев. 

И допълни, че политическата нестабилност е допълващ икономическия фактор, който ограничава чуждестранните инвестиции в България. 

Според него няма да видим бюджет, изготвен от новия парламент, а най-реалистичният вариант е да се приеме предложението на служебното правителство. 

"Във фискално отношение ситуацията прогресивно се влошава, затова е добре да няма предизборно свързани спекулации с бюджета. От 2020 година насам няколко парламента приеха бюджети с неблагоразумни фискални политики, особено в сферата на разходите. Ако искаме да гарантираме фискална стабилност в идните години, има нужда от замразяване на разходи в бюджета. В този смисъл е рисково поставянето на бюджета като политически заложник в договорки". 

По думите на икономиста трябва да се намери как да се овладее ръста в държавните разходи, основен източник на фискални рискове в момента. 

"Не можем да си позволим допълнителни нови харчове, които ще ни увеличат дефицита. Няма как да очакваме и същия ръст от данъчните приходи. Голямото възстановяване на икономическата активност след пандемията вече премина. Няма откъде да дойде нов прилив на приходи, толкова съществен, какъвто видяхме през миналата година. В краткосрочен план е важно да не се гласуват нови крупни разходи, особено за социални плащания. Колкото е възможно да се ограничат вече гласуваните разходи - кризисни помощи".