София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ИСЛЯМСКА ДЪРЖАВА ПРОДАВА СТОТИЦИ АНТИЧНИ АРТЕФАКТИ

ИД ИЗПОЛЗВА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО НА СИРИЯ И ИРАК, ЗА ДА СЕ ФИНАНСИРА

9 годиниКултура 2 Боряна Райчева

Ислямска държава пусна във виртуалното пространство кадри как унищожава антични артефакти, но продажбата на антики на черния пазар най-вероятно облагодетелства организацията. Плячкосването и унищожаването на древни културни обекти е широко разпространено из контролираните сирийски и иракски части от „Ислямска държава“. Почти невъзможно е да се попречи на трафиканти да продават древното изкуство за финансиране на  екстремстката си групировка.
Властите в Ню Йорк иззеха тази седмица произведения на изкуството на стойност по-голяма от 107 милиона долара, които са били запланувани да бъдат ограбени от Индия и други части на Южна Азия. Колекцията от 2 622 обекта, събрани от складове около мегаполиса, е най-мащабният случай на изземане на антики в историята на САЩ. Акцията е част от разследването на американски търговец на изкуство, на който му предстои съдебен процес в Индия. Този случай е показателен за мащабността на комерсиалното разграбване на културното наследство по света.
Според експерти законите за превенция на продажбата на откраднати артефакти са напълно недостатъчни.
По-рано тази година Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, призоваваща държавите да забранят търговията с незаконно изнесени произведения на изкуството с културна стойност от Сирия и Ирак. Американските законодатели търсят приемането на нови мерки за спиране на незаконния внос на САЩ и прекратяване на потока на пари в брой към „Ислямска държава“. Но експерти твърдят, че единственият начин да се предотврати плячкосването е като се порицае международният пазар на антики - подход, който е помогнал на организациите за правата на животните да намалят бракониерството.
Сателитни снимки показват, че много исторически обекти в Сирия са ограбвани почти ежедневно. В  района около древните руини на древния град Апамея, разположен близо до Хама , крадци изкопали повече от 15 000 ями за една година. ЮНЕСКО обяви това деяние като военно престъпление и издаде ново осъждане тази седмица .
Екстремистката групировка се опитва да оправдае разрушението на артефактите с оправданието, че са идолопоклоннически. През март „Ислямска държава“ разруши античният град Нимруд, един от най-значителните археологически обекти в Ирак, датиращ от 13 век пр. Хр.Сателитни изображения потвърждават, че гробницата на пророка Йона в Мосул, Ирак , е заличена от ислямската държава миналата година .
Но и в двата града – Нимруд и Мосул , всеки артефакт , който може да бъде продаден е изнесен.