София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Лалов: Наясно съм, че да се оплаквам от съда пред съда е почти „causa perduta“

Коментар във фейсбук

1 годинаПравосъдие 2

Наясно съм, че да се оплаквам от съда пред съда е почти „causa perduta“. Надявам се обаче, че в съда все пак има доблестни съдии, които са на висотата, отговорността и морала, които се изискват от позицията, която заемат и няма да се подадат на „вътрешноведомствения“ интерес в противоречие с правото на гражданите да получат правосъдие в разумен срок.
Това написах във връзка с подадена от мен молба за определяне срок при бавност, тъй като образувано на 15.02.2023 г. дело в СГС е насрочено за 14.12.2023 г., т.е. за след 10 месеца (преди беше насрочено за 21.02.2024 г., но съдът го пренасрочи с цели два месеца по-рано).
Цялото становище до ВКС:
"ДО
ВЪРХОВНИЯ КАСАЦИОНЕН СЪД
по ч. гр. дело № 1535/2023 г., ГК, IV отделение
С Т А Н О В И Щ Е
oт Методи Лалов
УВАЖАЕМИ ЧЕНОВЕ НА СЪДЕБНИЯ СЪСТАВ,
На сайта на ВКС е налично Разпореждане № 54/19.04.2023 г. по ч. гр. дело № 1535/2023 г. на ВКС, ГК, IV отделение, с което съдията-докладчик Мария Христова е разпоредила „да се изиска от СГС справка за графика на съдебните заседания и насрочените за разглеждане дела на ІІ-В въззивен състав на СГС и тези на съдия-докладчика по в.г.д.№1768/2023г. на СГС, както и справка за средната натовареност на съдиите във Въззивно отделение – Граждански състави на СГС, за периода от 19.04.2023 г. до 14.12.2023 г.“
Производството по глава 19 от ГПК е специфично контролно производство, целящо да се осигури разглеждането на делата в разумен срок, съобразно изискванията на чл. 7, ал. 1 от ЗСВ, чл. 13 от ГПК и чл. 6, § 1 от КЗПЧОС. В него съдът, който разглежда делото, по което е подадена молба за определяне срок при бавност, изразява становището си по молбата и ги изпраща незабавно до горестоящия съд. Следователно процесуалният способ, чрез които контролираният съд изразява своята позиция и снабдява горестоящият съд с необходимата информация за случая, която може да бъде във формата за справки за натовареност, е лимитиран в чл. 255, ал. 2, изр. 2 от ГПК.
В ЕПЕП няма данни съдията-докладчик на II-А въззивен състав (делото вече не се разглежда от ІІ-В въззивен състав, след отводи) да е изразил становище, респ. същото да е снабдено с информация за средната натовареност на съдиите във Въззивно отделение – Граждански състави на СГС, и графика на съдебните заседания и насрочените за разглеждане дела от състава, разглеждащ възз. гр. дело № 1768/2023 г. на СГС, II-А състав. Затова делото следва да бъде решено и без тази информация.
Отделно от гореизложеното, скептичен съм от практическа гледна точка, че ВКС ще може да направи обективен извод за съответствието на действията на съдията-докладчик от СГС въз основа на графика и насрочените от него дела за указания от него период. Да се прави извод за съответствие със закона въз основа на системното поведение на съдията, от бездействието на когото страната се оплаква, което от своя страна може също да е незаконосъобразно, е твърде съмнително. Ако съдията докладчик не уплътнява графика си адекватно; ако не заседава системно през януари, декември и в периоди извън съдебната ваканция; ако не насрочва такъв брой дела във всяко съдебно заседание, че да осигури разглеждането им в разумен срок; ако заседава само половин ден два пъти седмично; ще приеме ли ВКС, че и в конкретния случай не е налице нарушение, тъй като частното поведение на съдията-докладчик съответства на системното му, нищо, че и то е в нарушение на закона?
Наясно съм, че да се оплаквам от съда пред съда е почти „causa perduta“. Надявам се обаче, че в съда все пак има доблестни съдии, които са на висотата, отговорността и морала, които се изискват от позицията, която заемат и няма да се подадат на „вътрешноведомствения“ интерес в противоречие с правото на гражданите да получат правосъдие в разумен срок. Насрочването на образувано на 15.02.2023 г. дело в СГС за 14.12.2023 г., т.е. за след 10 месеца (преди пренасрочването му същото беше насрочено за 21.02.2024 г.) е в противоречие с чл. 7, ал. 1 от ЗСВ, чл. 13 от ГПК и чл. 6, § 1 от КЗПЧОС и това е ясно и без каквито и да е справки за натовареност. В тази връзка се налага да посоча отново, че евентуалните управленски и организационни неблагополучия на СГС, на ВСС и на който и да е орган на съдебната система, липсата на способности за управление на работните процеси и прочее, не могат да бъдат за сметка и във вреда на гражданите, които издържат съдебната система с данъците си. Отделен въпрос е, че не съм чул председателят на СГС Алексей Трифонов, нито съдиите от СГС да са изразявали в последните години публично позиция, че са претоварени, че нямат подходящи условия на работа и настоятелно да изискват от ВСС да им осигури необходимите ресурси и условия за работа.
Методи Лалов, фейсбук