София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ОБЕКТИВНО: БЪЛГАРСКИ ЕКСПРЕС: Как ще се върнат хората във влаковете? (ВИДЕО)

Министерството на транспорта каза, че иска да има развитие в БДЖ

пропускане
2 годиниОбщество 1 Ивана Иванова

Стотици книги са написани по сюжет, който се развива във влак. Исторически романи, трилъри, фентъзи, сатира. Но в какъв жанр навлизаме когато пътуваме Български държавни железници? Всички знаем, че БДЖ има плюсове, но и много минуси.

Работим за това да върнем хората във влаковете, заяви новото министерството на транспорта, след като встъпи в длъжност.

Министърът Николай Събев допълни, че за да се случи това, трябва да се подобри хигиената във влаковете, после да се гарантира спазването на разписанията, повишаване на скоростта, а след това да има интернет във всички вагони. Той съобщи още, че във влаковете, които пътуват на дълги разстояния, задължително ще има и вагон-ресторанти, а пътниците ще могат да се радват на чаша вино и високоскоростен интернет, докато пътуват.

Министърът коментира още, че приоритет №1 на ведомството му ще бъде оптимизацията на железопътния транспорт и съобщи, че в проектобюджета (в частта "транспорт") са заложени 100 млн. лв. само за тази година и само за жп сектора. Освен това се очакват значителни суми от Плана за възстановяване и устойчивост, както и от оперативната програма "Транспортна свързаност".

Нова пътна карта на БДЖ беше представена от вече бившия зам.-министър на транспорта Илия Илиев. Той беше отстранен от управлението на ведомството. Срещу зам.-министър Илия Илиев е имало сигнали за конфликт на интереси, затова е било нужно той да бъде махнат от поста. Преди да влезе в управлението той се занимаваше с проектантска дейност и изпълняваше някои от големите инфраструктурни проекти на Националната компания „Железопътна инфраструктура“, финансирани със средства от еврофондовете.

Пред депутатите от парламентарната комисия по транспорт Илия Илиев заяви, че реформирането на Българските държавни железници ще продължи няколко месеца. Вливането на двете дружества за пътнически и за товарни превози в холдинг БДЖ се очаква да завърши през септември, когато трябва да заработи Национална компания Български държавни железници ЕАД.

Важен елемент от преструктурирането е инвестицията в човешки капитал, подобряването на условията на труд и обучение на персонала. С новата структура ще се улесни възстановяването на железопътните системи със съседните държави, както и интегрирането на градската мобилност с европейската транспортна система.

БДЖ и и Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване в Русе подписаха договор за откриване на жп паралелка с дуална форма на обучение в елитната гимназия. През новата учебна година гимназията ще открие прием за обучаване по професията „Техник по железопътна техника“ със специалност „Локомотиви и вагони“.

А какво казват пътниците? ЕВРОКОМ отиде на Централната ЖП гара, за да попита какво, според тях, би трябвало да се промени.

Пътниците на Централната ЖП гара в София споделят, че бездомни хора спят в чакалнята на Централната гара в София. От БДЖ коментират, че от дълги години имат този проблем, но нямат и пълномощията да го разрешат.

ЕВРОКОМ се обърна към Мина Йовчева, която е директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към Столична община. Попитахме я каква е политиката на Столичната община в подобна ситуация?

По думите й Столичната община прави всичко възможно, за да няма хора без дом, които да живеят на улицата.

Но да се върнем към инфраструктурата на БДЖ. Все още мечтаем за влакове, които да развиват 160 км/ч, както и да не закъсняват. Далеч сме от най-бързия влак в света c мaгнитнa лeвитaция, на който се возят в Япония. Heгoвaтa ocoбeнocт ce ĸpиe във фaĸтa, чe тoй e бeзшyмeн, a cĸopocттa мy e peĸopднитe нaд 600 ĸм в чac. Bce oщe ниĸoй нe e ycпял дa cчyпи peĸopдa нa Ѕhіnkаnѕеn и пpи нoви тecтoвe cлeд мoдepнизиpaнe cлeдвaщaтa цeл e ycĸopeниe дo 700 ĸм в чac.

Експертите казват, че внедряването на нов подвижен състав не е панацея, която ще реши проблемите на БДЖ. Необходимо да се погледне върху инфраструктурата и организацията на движението, както и върху т.нар. интегрирана система за продажба на билети. А ние гледаме с надежда към бъдеще, в което ще пътуваме с удоволствие в българските железници… и с чаша вино.