София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

СЪС ЗАДЪЛЖИТЕЛНА КАЗАРМА: Гърция, Кипър и Турция, обсъждат да се въведе и в Сърбия

Сръбският президент коментира, че първо иска да чуе мнението на военния си кабинет

4 месецаОбщество 16 Марияна Стойчева

Тринадесет години след като Сърбия премина изцяло към професионална армия, сега отново в страната се обсъжда възстановяването за задължителната военна служба. В началото на месеца Генералният щаб на сръбската армия изпрати такова предложение до сръбския президент и върховен главнокомандващ Александър Вучич. Засега предложението предвижда срокът на задължителното отбиване на военната служба да бъде до четири месеца.

Инициативата е подета след подробен анализ на ситуацията с общата сигурност и предизвикателствата, с които се сблъсква Сърбия, а целта е повишаването на отбранителните способности на сръбската армия чрез подмладяване и развитие на попълненията в армията и обучение на активния и резервния състав.

Сръбският президент коментира, че първо иска да чуе мнението на военния си кабинет, а освен това трябва да се прецени каква ще бъде продължителността на задължителната военна служба.

Министърът на отбраната Милош Вучевич каза, че всичко е на ниво предложение и нищо не може да стане за една нощ, а последната дума ще има парламентът. Той подчерта, че с тази инициатива Сърбия не се готви за война, а се готви да запази мира.

Няма официални данни колко активни войници има сръбската армия, отбелязва Радио Свободна Европа. По неофициални сведения броят им варира между 22 и 25 хиляди, предаде БТА. 

В три страни на Балканите военната служба е задължителна. Гърция е една от малкото страни в ЕС, която има задължителна военна служба. Тя обяснява това с хроничното напрежение с Турция и необходимостта да поддържа сдържащи способности. Въпреки че Гърция e на 12-о място след страните от ЕС по население, гръцките въоръжени сили са третите по числеността си в съюза след тези на Франция и на Германия и наброяват над 143 хил. военнослужещи. През последните години страната отделя между 3,5 и 4 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана, а дори и в най-тежките години на финансовата криза този дял не е спадал под 2 процента.

Всички гръцки граждани на възраст от 19 до 45 години са задължени да отбият военна служба, която в повечето случаи е едногодишна. Поради религиозни, философски и други подобни убеждения, които са в противоречие с военната служба, се дава възможност за алтернативна служба с удължен срок, а след определена възраст – и за откупуване на срока ѝ.

От септември 2024 г. Министерството на отбраната в Гърция планира да направи времето, прекарано в гръцката казарма по-пълноценно, като започне да предлага обучения за знания и умения в различни професионални направления, като например за водни спасители, готвачи, оператори на машини и други технически професии, оказване на първа помощ, гражданска защита, дигитална компетентност и др. Планът е, след приключване на военна служба, гръцките граждани, да взимат сертификат, необходим за кариерното им развитие.

Снимка: БГНЕС