Макс Верстапен спечели Гран при на Белгия

9 месецаМоторни 9 Симеон Кисьов

Нидерландският пилот на "Ред Бул" Макс Верстапен спечели Гран при на Белгия във Формула 1 и постигна десетата си победа в 12 старта от началото на сезон 2023.

На пистата "Спа-Франкоршан" световният шампион потегли от шеста позиция на стартовата решетка, но успя да поведе колоната в 17-ата обиколка и до края не изтърва лидерската позиция.

Втори завърши съотборникът му Серхио Перес, а зад мексиканеца остана каращият за Ферари монегасец Шарл Льоклер.

Верстапен бе улеснен и от факта, че потегли с меките гуми, а над пистата така и не заваля, което му спести поне едно влизане в бокса. Губещите от това, че времето над Белгия остана слънчево, бяха пилотите, заложили на среднотвърдите гуми.

Още на старта британецът Люис Хамилтън (Мерцедес), испанецът Карлос Сайнц-младши (Ферари) и австралиецът Оскар Пиастри (МакЛарън), които тръгнаха от трета, четвърта и пета позиция съответно, влязаха в колизия при подхода към първия завой. От нея пострадаха Сайнц и Пиастри, като австралиецът удари и стената и още преди края на първата обиколка отпадна. Малко по-късно Сайнц също приключи участието си в състезание и единствено Хамилтън остана на пистата, като в крайна сметка завърши четвърти.

Място в шестицата намериха още испанският ветеран Фернандо Алонсо с Астън Мартин, както и британецът Джордж Ръсел с Мерцедес.