София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Прогрес в преговорите за замърсяването с пластмаса

За първи път в рамките на преговорите делегати от 175 държави и наблюдатели обсъдиха проект на глобален договор за прекратяване на бедствието на пластмасите

8 дниОбщество 17 Мария Йовановска

Предпоследният кръг от преговорите на ООН за решаване на проблема със замърсяването с пластмаси в световен мащаб приключи рано днес в Отава.

Смята се, че до края на годината ще бъде постигнат първият в света пакт, но без ограничение на производството на полимери, предаде АФП

За първи път в рамките на преговорите делегати от 175 държави и наблюдатели обсъдиха проект на глобален договор за прекратяване на бедствието на пластмасите, които се срещат навсякъде - от планинските върхове до океанските дълбини, както и в човешката кръв и кърма.

Настоящата сесия започна от мястото, където преговорите в Кения приключиха преди 5 месеца.

Те се споразумяха и за поредица от консултации в периода до ноември, когато в Южна Корея ще се проведе заключителният кръг от преговорите.

По време на преговорите в Отава се наблюдава "огромна, монументална промяна в тона и енергията" в сравнение с предишния кръг, заяви канадският парламентарен секретар Джули Дабрусин.

"Наистина съм оптимистично настроена, че до края на годината можем да постигнем споразумение за прекратяване на замърсяването с пластмаса до 2040 г.", каза тя.

Дабрусин и други приветстваха преминаването в преговорите от неясни цели към договорни формулировки, както и рационализирането на вариантите, представени в Кения.

Въпреки това, предложеното ограничение на производството на пластмаса не влезе в проектотекста и остава основен спорен момент.

Въпреки че съществува широк консенсус относно необходимостта от договор, активистите за опазване на околната среда, които пледират за намаляване на производството на пластмаса, остават в противоречие с държавите-производителки на петрол и пластмасовата индустрия, която предпочита рециклирането.

Ана Роча, която говори от името на държавите от глобалния Юг, заяви, че е налице "нарастваща готовност за разглеждане на първичните пластмасови полимери в рамките на договора".

Според екологичните групи това е от решаващо значение. "Не можете да сложите край на замърсяването с пластмаса, ако не намалите количеството на пластмасата, която произвеждаме", каза Греъм Форбс от "Грийнпийс".

Годишното производство на пластмаси се е увеличило повече от два пъти за 20 години до 460 млн. тона и е на път да се утрои в рамките на четири десетилетия, ако не бъде контролирано.

"Този договор ще успее или ще се провали в зависимост от степента, в която се справя и намалява производството на пластмаса. Нищо друго няма да проработи, ако не се справим с това", каза Форбс.

Очакваше се днес министрите на околната среда на страните от Г-7, които се срещнаха в Италия, да се ангажират с намаляване на производството на пластмаса, като признаят, че "нивото на замърсяване с пластмаса е неустойчиво и че нарастването му е тревожно", според френската делегация.

Перу и Руанда предложиха в предложение в Отава да се намали производството на пластмаса с 40% през следващите 15 години в съответствие с целите на Парижкото споразумение за климата. Производството на пластмаса е значителен фактор за глобалното затопляне, тъй като повечето пластмаси се произвеждат от изкопаеми горива.

Предложението беше отхвърлено.

Крис Ян, секретар на съвета на Международния съвет на химическите асоциации, заяви, че индустрията е "напълно ангажирана с правно обвързващо споразумение" за пластмасовите отпадъци, но такова, което не "елиминира огромните обществени ползи, които пластмасите осигуряват за един по-здравословен и по-устойчив свят".

Алехандра Пара, представител на Латинска Америка, нарече рециклирането "фалшива възможност".

Според нея голяма част от пластмасата не се рециклира или не може да се рециклира. Процесът на претопяване на пластмасите в нови форми също има недостатъци, тъй като при него се отделят токсини и въглеродни емисии.

Събирането и сортирането на рециклируеми пластмаси също е сравнително скъпо.