Победен старт на България в евроквалификациите

Симона Петкова донесе успеха в Казахстан

28 дниФутбол 14 Симеон Кисьов

Женският национален отбор на България по футбол започна европейските квалификации в група C4 с победа 1:0 като гост на Казахстан.

Единственото попадение на мача в Алмати реализира Симона Петкова в добавеното време на първото полувреме.

България имаше сериозно надмощие преди почивката и логично поведе с 1:0, макар и в добавеното време на първата част. Още в 14-ата минута Симона Петкова получи добро подаване и стреля, но вратарката Ангелина Портньова спаси. След това момичетата на Силвия Радойска продължиха да търсят гола, а Евдокия Попадинова и Лора Петрова трябваше да бъдат спирани с цената на нарушения и картони.

Минута преди края на първата част Лора Петрова беше повалена в наказателното поле и съдийката Мелиз Йозчийдем от Турция посочи бялата точка. Ивана Найденова, която играе за италианския втородивизионен Рес Рома VIII, обаче не успя да реализира дузпата.

В 5-ата минута на добавеното време на първата част Симона Петкова, която преди няколко дни вкара важен гол за Аарау в швейцарското първенство, откри резултата. Тя се разписа след изпълнение на свободен удар, изработен от Лора Петрова.

Футболистките на Казахстан опитаха да натиснат нашите в началото на второто полувреме, но до 65-ата минута България имаше още шансове чрез Лора Петрова на два пъти, Йоана Станкова и Евдокия Попадинова.

До края на мача не падна нов гол. Добра ситуация пропусна Виктория Адрианова, която можеше да удвои преднината в добавеното време.

Втората среща на българките е на 9 април от 18:00 часа на стадион "Александър Шаламанов" срещу Армения. Арменките паднаха тежко от Румъния с 0:5 на свой терен.

Съставът на България: Роксана Шахънска, Силвия Кефалова, Яница Иванова (78 - Николета Бойчева), Нора Димитрова, Кристиана Караиванова, Лора Петрова, Йоана Станкова, Ивана Найденова (78 - Леонора Желева), Симона Петкова (69 - Ивет Василева), Евдокия Попадинова (85 - Полина Ръсина), Димитра Иванова (46 - Виктория Адрианова)