София 25 °C София 25°C - предимно облачно Велико Търново 20 °C Велико Търново 20°C - предимно облачно Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - разкъсана облачност Варна 23 °C Варна 23°C - ясно небе Бургас 22 °C Бургас 22°C - ясно небе

Турция пречупи Грузия в шоу с красиви голове и три греди

Жорж Микаутадзе отбеляза историческо първо попадение за родината си на еврофинали

8 дниФутбол 6 Симеон Кисьов

Турция победи Грузия с 3:1 под непрестанен дъжд в Дортмунд в среща от група F на Евро 2024.

Двубоят беше дебютен за грузинците на еврофинали и беше предшестван от бой между феновете на двата тима.

Турция удари греда в 11-ата минута, а една по-късно стражът на южните ни съседи трябваше да се намесва след удар на Меквабишвили и рикошет.

Турция поведе в 26-ата минута с много красив гол на Мерт Мюлдюр, който засече топката от въздуха и я прати в горния ляв ъгъл (1:0).

В следващата атака и Кенан Йълдъз отбеляза гол, но попадението му беше отменено заради засада.

Пет минути по-късно Жорж Микаутадзе се разписа с изстрел в близкия ъгъл, отбелязвайки първия гол за родината си на европейско първенство (1:1). Минути по-късно отново той пропусна да направи обрат.

Първият четвърт час на второто полувреме предложи по една опасност пред двете врати, но Гиорги Цитаишвили и Хакан Чалханоглу не се възползваха.

След малко повече от час игра Арда Гюлер вкара втори много красив гол за Турция в мача след силен удар със 118 км/ч в далечния ъгъл за 2:1.

Минути по-късно Гиорги Кочорашвили едва не вкара поредния красив гол в мача, след като пое топката на гърди, залъга съперник, но ударът му срещна гредата.

Минути преди края Юсуф Язъджъ можеше да вкара трети гол за Турция след удар с глава, но вратарят на Грузия спаси.

Грузинците бяха на сантиметри от равенството в продължението на срещата, когато Хвича Кварацхелия удари гредата, а в следващата атака Керем Актюркохлу се разписа на празна врата за крайното 3:1.

Турция поведе в групата с три точки след първия си успех в откриващ мач на еврофинали, а Грузия е на дъното с 0 преди късния мач (22:00 часа наше време) днес между Португалия и Чехия.