София 20 °C София 20°C - предимно ясно Велико Търново 19 °C Велико Търново 19°C - кратковременен пороен дъжд Пловдив 22 °C Пловдив 22°C - облачно Варна 21 °C Варна 21°C - кратковременен пороен дъжд Бургас 23 °C Бургас 23°C - облачно

РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕП: България и Румъния трябва да бъдат в Шенген до края на 2023 г.

Членовете на ЕП изразяват съжаление за решението на Съвета от 8 декември 2022 г. да отхвърли тяхното членство

11 месецаПолитика 3

В резолюция, приета в сряда с 526 гласа „за“, 57 гласа „против“ и 42 „въздържал се“, Европарламентът подчертава, че и България и Румъния вече са изпълнили необходимите изисквания, за да бъдат приети в Шенген. Членовете на ЕП изразяват съжаление за решението на Съвета от 8 декември 2022 г. да отхвърли тяхното членство, „без да представи каквато и да е правна обосновка, свързана с критериите за присъединяване“. По-голямо Шенгенско пространство без граничен контрол би направило ЕС по-силен, казват евродепутатите, като отбелязват, че всички държави членки имат право да се присъединят към Шенген, след като са готови.

Фактът, че Румъния и България все още са извън зоната за безвизово пътуване, натоварва бизнеса и населението на двете страни социално и икономически, според парламента. Гражданите на България и Румъния са дискриминирани, тъй като се сблъскват със забавяния, бюрократични затруднения и допълнителни разходи при пътуване или правене на бизнес в чужбина в сравнение с техните колеги в Шенгенското пространство, се казва в текста. Евродепутатите отбелязват, че закъсненията на граничните пунктове, с които се сблъскват румънци и българи, могат да продължат от няколко часа до дори дни – в сравнение със средно 10 минути без вътрешни гранични проверки, което също влошава условията на работа на шофьорите на камиони.

В допълнение към вредата, причинена на единния пазар на ЕС чрез възпрепятстване на свободния поток на стоки между европейските държави-членки, текстът посочва „непоправимите щети“ на околната среда, които не са в съответствие с целите на Европейския съюз за неутралност на климата. Здравето на шофьорите, митническите служители и хората, живеещи в близост до граничните пунктове, е застрашено от увеличеното замърсяване от хилядите превозни средства, чакащи да преминат границата всеки ден, тъй като всяка година се отделят около 46 000 тона CO2, казват евродепутатите.

Резолюцията призовава Комисията да направи оценка на алтернативните разходи и екологичните щети, които Румъния и България са претърпели от юни 2011 г. поради „неоснователния отказ“ на членство в Шенген и ги насърчава да анализират възможностите за финансова компенсация. Евродепутатите посочват, че настоящата ситуация „е инструментализирана от антиевропейска пропаганда, включително руска пропаганда“ и „подкопава капацитета на ЕС да насърчава своите ценности и добро управление в трети страни“.

В момента всички държави-членки на ЕС с изключение на България, Кипър, Ирландия и Румъния са част от Шенгенската зона за свободно пътуване, която включва също държави извън ЕС Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. Европейската комисия оцени, че България и Румъния са готови да се присъединят към Шенген, а Европейският парламент многократно е подкрепял присъединяването им, последно в резолюция от 5 октомври 2022 г. и дебат от 14 декември 2022 г.