Search Suggestions
      неделя, 15.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Путин: Северна Корея твърдо подкрепя операциите на Русия в Украйна

          18 юни 2024 | 00:00 190

          Руският президент Владимир Путин похвали Северна Корея за „твърдата подкрепа“ към Москва във войната в Украйна преди посещението си в Пхенян.

          - Реклама -
            
            

          „Високо оценяваме факта, че КНДР (Северна Корея) твърдо подкрепя специалните военни операции на Русия, които се провеждат в Украйна“, пише Путин в статия, разпространена от официалната Корейска централна информационна агенция.

          Двете страни „сега активно развиват многостранното партньорство“, каза Путин, посочвайки например факта, че Москва и режимът на Ким Чен Ун „поддържат обща линия и позиция в ООН“.

          Путин отива на визита в изолирания Север за първи път от 2000 г. насам.

          Пътуването „ще постави двустранното сътрудничество на по-високо ниво с нашите съвместни усилия и това ще допринесе за развитието на реципрочно и равноправно сътрудничество между Русия и КНДР“, каза още руският лидер.

          Исторически съюзници, датиращи от основаването на Северна Корея след Втората световна война, Москва и Пхенян се сближават все повече след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., тъй като Путин става все по-изолиран и търси приятели, твърдят експерти.

          Миналата година Ким направи рядко задгранично пътуване с бронирания си влак, за да се срещне с Путин на руски космодрум.
          Впоследствие Сеул, Вашингтон и Киев обявиха, че Северна Корея доставя оръжия на Русия в замяна на техническа помощ за зараждащата се сателитна програма.

          Северна Корея нарича твърденият „абсурдни“, макар да благодари на Русия, че през март използва правото си на вето в ООН, за да прекрати мониторинга на нарушенията на санкциите, точно когато експертите на ООН започнаха да проучват предполагаемите доставки на оръжия.

          В доклад на Пентагона от миналия месец се казва, че Русия използва севернокорейски балистични ракети в Украйна.
          Руските държавни медии съобщиха, че двамата съюзници ще подпишат „важни документи“ по време на посещението.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Южна Корея предотврати планирана евтаназия на мъж с тежко заболяване

          В Южна Корея правоохранителните органи спряха мъж, който е планирал да извърши евтаназия, съобщи Korea Herald.

          Стартъп пуска робот за сгъване на пране с цена 7999 долара

          Weave пуска Isaac 0 – робот за сгъване на дрехи за 7999 долара.

          Италия влиза като наблюдател в Съвета за мир на Тръмп

          Премиерът подчерта значението на италианското и европейското присъствие в усилията за стабилизиране на ситуацията в Близкия изток
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions