София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

УЛТИМАТУМ: ЕС дава на Северна Македония 16 месеца срок да промени Конституцията си

„Нямаме установен календар и динамика за конституционните промени“

2 годиниПолитика 7

Правителството на Северна Македония все още не знае каква ще е динамиката за промяна на Конституцията и вписването на българите и другите общности. Скринингът ще продължи 16 месеца, като Европейският съюз очаква през този период да протече процесът на конституционни промени.

Първо депутатите ще излязат в лятна ваканция, а след това ще започне диалог по тези въпроси. Вицепремиерът по европейските въпроси Боян Маричич смята, че е най-важно процесът на промяна на конституцията да има положителен резултат.

„Нямаме установен календар и динамика за конституционните промени. Трябва да го завършим най-късно до края на скрининга. Трябва да видим как ще отворим диалога. Конституционните поправки трябва да завършат успешно, а не неуспешно. Когато започне диалогът в парламента, ще решим този въпрос. Ще бъде след лятната ваканция на Събранието, тогава ще имаме точен календар. Най-важното е този процес да има положителен резултат“, каза Маричич.

На въпрос колко време ще продължи прожекцията, той каза: „За Сърбия и Черна гора продължи 24 месеца, за нас беше по-малко, защото мина година и половина. Очаквам, че след не повече от 16 месеца ще завършим скрининга."

Що се отнася до конституционните промени, правителството очаква сериозен дебат и иска да има положителна атмосфера. Това е в противоречие с позицията на опозицията, която обяви, че няма теоретичен шанс Конституцията да бъде променена и че техните депутати са доказателство за това.

„Най-важното е да има позитивна атмосфера, а не образът от миналата седмица, когато нямаше условия за диалог и нормална дискусия. Искаме сериозна и публична дискусия. Смятам, че като съдържание тези конституционни промени биха били най-лесните от всички досега. Казвам по отношение на съдържанието, ние имаме седем общности в Конституцията и трябва да добавим поне три. И не виждам защо някой би имал нещо против това“, каза Маричич.