Англия счупи прокобата и тръгна с победа

Рахим Стърлинг герой за "трите лъва" срещу Хърватия

3 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

Англия победи Хърватия с 1:0 в първа среща за двата тима от група "Д" на Евро 2020 с попадение на Рахим Стърлинг в 57-ата минута на мача.

Така британците записаха исторически първи успех в първите си мачове от европейски първенства, което не беше им се случвало досега след 0:1 от Югославия през 1968 година, 1:1 а Белгия през 1980, 0:1 от Република Ирландия през 1988, 0:0 с Дания през 1992, 1:1 с Швейцария през 1996, 2:3 от Португалия през 2000, 1:2 от Франция през 2004, 1:1 с Франция през 2012 и 1:1 с Русия през 2016 година.

Двубоят на "Уембли" днес започна с натиск н домакините, които удариха гредата още в петата минута след шут на Фодън. Малко след това и Калвин Филипс опита да застрашава вратата на Хърватия.

Играта се поизравни след 20-ата минута, след която дойде и първата възможност за гостите - удар на Перишич в 26-ата. До края на полувремето нямаше  сериозни опасности и пред двете врати, с изключение на удар на Трипиър в последните минути от фаул, срещнал стената.

Втората част започна с териториален превес на Хърватия, който поне в първите десет минути не доведе до реални голови опасности, с изключение на удар от дистанция на Лука Модрич.

Точно тогава Англия изригна с бърза атака и завършващ удар на Рахим Стърлинг, който откри резултата на "Уембли" в 57-ата минута.

След гола британците имаха още една страхотна възможност, пропусната от Хари Кейн, докато Хърватия отвърна с шанс за Анте Ребич, завършил с неточен удар.

Четвърт час преди края голмайсторът Рахим Стърлинг можеше да подпечата победата с втори гол, но стреля високо над вратата.

В 82-ата минута 17-годишния Джуд Белингам влезе в игра и стана най-младият играч с участие на европейски първенства. До края на мача не се случи нищо, което да промени крайния резулат и Англия стартира Евро 2020 с победа.