Аржентина изхвърли Нидерландия с дузпи след епична битка

"Гаучосите" елиминираха "лалетата" след невероятна драма за полуфинал срещу Хърватия

1 годинаФутбол 1 Симеон Кисьов

Аржентина надви Нидерландия с 4:3 след изпълнение на дузпи на стадион „Лусаил“ и се класира за полуфинал срещу Хърватия на Световното първенство в Катар. В редовното време и продълженията срещата завърши 2:2.

„Лалетата“ елиминираха САЩ, а „гаучосите“ надвиха Австралия на осминафиналите и сега двата тима спорят за място на полуфиналите. Там вече ги чака Хърватия след сензационната победа над големия фаворит Бразилия с изпълнение на дузпи - 0:0 в редовното време и 1:1 след продълженията.

Двата тима започнаха предпазливо двубоя и в началните минути липсваха головите опасности пред една от двете врати.

В 22-ата минута Лионел Меси се освободи елегантно от Мартен де Роон, но последвалият му изстрел прелетя високо над вратата и Андриес Ноперт не бе застрашен. Две минути по-късно Стивън Бергвай и Мемфис Депай комбинираха отлично с едно докосване на границата на наказателното поле, след което първият нанесе изстрел, но топката премина покрай вратата.

В 33-ата минута Родриго де Паул отправи първия точен удар в срещата, но не затрудни вратаря на "лалетата". Две минути след това Меси даде феноменален пас в наказателното поле на Науел Молина, който преодоля Ноперт за 0:1.

В добавеното време на първата част Нейтън Аке падна в наказателното поле след центриране от пряк свободен удар, но съдията бе категоричен и не даде дузпа.

Лалетата стартираха агресивно второто полувреме, а Луис ван Гаал направи две промени по състава си, включвайки в игра Стивън Бергхаус и Теун Копмайнерс. Въпреки че, овладяха контрола на топката оранжевите не успяха да застрашат вратата на Емилиано Мартинес в началните минути на второто полувреме.

В 59-ата минута гаучосите организираха бърза контраатака, но пасът на Алексис Мак Алистър към свободния в наказателното поле Родриго де Пауло бе много разочароващ и албиселесте не успя да се възползва от добрата възможност да вкарат втория гол в мрежата на Нидерландия.

Три минути по-късно Лионел Меси стреля технично от пряк свободен удар, пращайки топката много близо над напречната греда.

В 71-ата минута Аржентина получи дузпа, след като Дензел Дъмфрис фаулира Маркос Акуня и главният съдия Антонио Матеу Лаос посочи бялата точка. Зад топката застана Лионел Меси и с техничен изстрел в левия ъгъл удвои преднината на тима си.

Седем минути преди края на редовното време Нидерландия намали резултата. Вут Вегхорст бе на точното място след центриране отдясно на Стивън Бергхаус и с глава прати топката в мрежата на Емилиано Мартинес за 1:2.

Нидерландците натиснаха и в 11-ата минута изпълниха пряк свободен удар пред наказателното поле. Теун Коопмайнерс чукна топката по земя покрай стената към Вут Вегхорст, който надигра Енцо Фернандес и прати топката в мрежата за 2:2, пращайки мача в продължения.

В продълженията двата тима действаха предпазливо и не се стигаше до опасности пред една от двете врати. Лионел Меси центрира от статично положение в наказателното поле в 104-ата минута. Николас Отаменди бе много близо до това да засече топката, но в крайна сметка не успя и кълбото излезе в аут.

В 109-ата минута Лионел Меси стреля от границата на наказателното поле, но прати топката над вратата.

Четири минути по-късно Люк де Йонг засече от въздуха, но ударът му бе блокиран от Лаутаро Мартинес. В 114-ата минута Меси проби отдясно и пусна към Лаутаро Мартинес. Нападателят отправи удар, който Върджил ван Дайк изби пред голлинията. Малко след това Вут Вегхорст беше последна преграда след шут на Енцо Фернандес.

В 119-ата минута Лаутаро Мартинес получи на границата на наказателното поле и след като се обърна елегантно нанесе изстрел в десния ъгъл, но Андриес Ноперт решително изби. Малко след това слаб удар на Лионел Меси премина покрай вратата, но топката срещна тялото на защитник в оранжево и излезе в ъглов удар. Анхел Ди Мария изпълни опасно конренра и вратарят на лалетата трябваше да избива под гредата. В последната минута на второто продължение плътен изстрел от дистанция на Енцо Фернандес срещна левия страничен стълб.