Дузпа спаси Хърватия срещу Франция

"Шахматистите" и "петлите" с реми в Сплит

2 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

Финалистите от Мондиал 2018 Хърватия и Франция завършиха 1:1 в най-интересния мач от Лига А, група 1 в Лигата на нациите. Световните шампиони поведоха с гол на Адриен Рабио (52), а домакините изравниха чрез Андрей Крамарич (83-дузпа). Това бе и мач №150 за голямата звезда на "шахматистите" Лука Модрич. Другата среща от групата между Австрия и Дания започна с час и половина закъснение заради проблеми с осветлението на стадион "Ернст Хапел".

Гостите натиснаха в началото и в 13-ата минута Анте Будумир получи пас в коридор, но в последния момент топката му беше отнета от Салиба. Пет минути след това Будимир излезе сам срещу вратаря, но Менян отрази.

Двата тима продължиха с равностойната битка без сериозни голови положения. В 31-ата минута Муса Диаби изведе Кристофър Нкунку, който вкара гол за "петлите", но той не бе зачетен заради засада.  Девет минути по-късно Муса Диаби излезе на добра стрелкова позиция отдясно, но вратарят Доминик Ливакович спаси удара му, както и този на Чуамени от далечна дистанция секунди по-късно.

Световните шампиони започнаха по-добре и втората част, а в 52-ата минута Бен Йедер се освободи от съперник и изведе отлично Адриен Рабио, който напредна и хладнокръвно реализира в близкия ъгъл за 0:1.

След гола играта предимно се развиваше в средата на терена и нямаше сериозни положения. Домакините заиграха по-агресивно и в 71-ата минута Лука Модрич шутира от границата на наказателното поле, принуждавайки Менян решително да избива. Четири минути по-късно и Ливакович спаси след плътен удар на Антоан Гризман.

Домакините получиха дузпа за нарушение на Клос срещу Крамарич. Първоначално главният съдия Марко Гуида посочи бялата точка, но след това промени решението си заради засада. Впоследствие направи нова корекция и отсъди наказателен удар. Зад топката застана потърпевшият Крамарич, който реализира хладнокръвно и оформи крайното 1:1. До края на мача хърватите натиснаха и пропуски направиха Крамарич и Сучич.

В 88-ата минута Ливакович допусна грешка, която можеше да доведе до второ попадение за "петлите", но Антоан Гризман пропусна на празна врата.

След равенството изненадващо двата тима остават на дъното в класирането след изиграването на два мача с актив от една точка.