Search Suggestions
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      ГОРЕЩО

      Захарова: НАТО се намесва във вътрешните работи на Босна и Херцеговина

      13 март 2025 | 14:48 1690

      Изявленията на генералния секретар на НАТО Марк Рюте по време на посещението му в Сараево предизвикаха остри критики от Русия. Според Москва те представляват открита намеса във вътрешните работи на страната.

      - Реклама -
        
        

      В специално изявление руската страна, в лицето на говорителката на руското външно министерство, посочи, че:

      Марк Рюте подкрепи териториалната цялост на Босна и призова за успокояване на напрежението

      Тази седмица генералният секретар на НАТО, Марк Рюте, посети Босна и Херцеговина, където подчерта пълната подкрепа на алианса за териториалната цялост на страната. Той призова политическите лидери да положат усилия за успокояване на напрежението, породено от присъдата срещу лидера на Република Сръбска Милорад Додик.

      Напрежение в Босна след присъдата срещу Милорад Додик

      Ситуацията в страната се изостри, след като лидерът на босненските сърби Милорад Додик беше осъден на една година затвор и му беше забранено да заема обществени постове за срок от шест години. Присъдата бе издадена заради неизпълнение на разпорежданията на върховния представител на международната общност в Босна, Кристиан Шмит.

      В отговор парламентът на Република Сръбска прие няколко спорни закона, с които се забранява на централната босненска полиция и съдебни органи да действат на територията на босненските сърби. Босненската прокуратура реагира, като вчера издаде заповеди за арест на Додик, премиера Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич, след като те два пъти не се явиха на разпит. Тримата са обвинени в нарушаване на конституционния ред на Босна и Херцеговина.

      Русия: Да спре политическото преследване на Република Сръбска

      Говорителката на руското външно министерство, Мария Захарова, призова за незабавно прекратяване на преследването срещу лидерите на Република Сръбска. Тя припомни ролята на Русия като гарант на Дейтънското мирно споразумение и настоя:

      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      Атанас Мангъров за COVID пандемията и решенията на Запада

      „Между ваксините за COVID и останалите ваксини няма нищо общо.“ И допълни, че „вакцините не са нещо лошо. Те са едно от големите постижения в историята на човечеството.“

      Силвия Дончева за връзката между „древното зло“ и Запада

      Дончева заяви: „Те знаят кои сме. Битката е древна – и днес се води чрез духовната сила, която носи българският народ.“

      Илюзията „Орбан“: Икономически срив и възход на опозицията преди вота

      Икономическите данни и демографският срив поставят под въпрос управленския модел на премиера
      Вашият коментар
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      Search Suggestions
          Search Suggestions