Главният секретар на МВР – Мирослав Рашков – чиято оставка бе поискана в началото на седмицата от министъра на вътрешните работи – започна изказването си в рамките на изслушването в парламента, посветено на евентуален натиск от страна на министър Емил Дечев върху разследващите по казуса „Петрохан“, с обяснения защо няма да се оттегли от поста.
Поради силното недоволство от страна на депутатите от опозицията, председателстващият заседанието на парламента – Николета Кузманова от „Има такъв народ“ – призова Мирослав Рашков да се съсредоточи върху предмета на изслушването.
В резултат на това главният секретар на МВР разказа за три телефонни разговора. Първият – провел се на 22 февруари (неделя) – бил със заместник-директора на ГДНП – старши комисар Емил Пармаков, който му разказал, че предишната вечер вътрешният министър Емил Дечев се е свързал по телефона с Ангел Папалезов – началникът на отдел „Криминална полиция“ в ГДНП. В проведения разговор Дечев е поискал среща, на която да му бъде предоставена справка относно извършеното по двете разследвания – в Петрохан и в Околчица.
Рашков обяснил на Пармаков, че подобна информация трябва да се предостави по официален начин – като заявлението се подаде в МВР, чрез главния секретар. Малко по-късно на Рашков се обадил Ангел Папалезов и му разказал, че Дечев го е помолил да му предостави справка по случаите в Петрохан и в Околчица и му е определил среща в района на улиците „Дойран“ и „Нишава“.
И на него Мирослав Рашков му обяснил, че информация относно досъдебни производства и провеждани мероприятия се предоставя само по официален ред.
Още същия ден Папалезов го информирал, че срещата се е провела в заведение (в ресторант „Ниагара“), и на нея министърът е взел исканата справка. Той попитал дали не би могло да му бъде дадена повече информация, която да е предварително съгласувана с Прокуратурата. Освен това поискал на следващия ден – в понеделник – на 23 февруари – екипът, работещ по случая, да се събере при него, за да му предостави информация в по-пълен обем.
Самият Папалезов, който бе извикан на изслушването, потвърди, че е предоставил кратка анотация по случая на министър Дечев в неделя, в ресторант „Ниагара“, но че не е получавал допълнителни указания, а единствено му е била определена среща – заедно със служителите, които са ангажирани по двата казуса, в МВР, в 13.00 часа, в понеделник.
„Не съм се почувствал принуден. Не са давани никакви указания относно действията по разследването„, отбеляза Папалезов. Той бе категоричен и че не са му задавани никакви въпроси по отношение на служители, работещи по казуса – нещо, за което го пита депутатът Калин Стоянов от „ДПС-Ново начало“.
Преди това министър Емил Дечев подчерта, че той няма как да влияе на разследващите полицаи по случаите в Петрохан и в Околчица, тъй като те са пряко подчинени на прокуратурата.
