София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Бивш външен министър: Брекзит направи Обединеното кралство нация с по-нисък статус

Той казва, че Великобритания трябва да изгради по-тесни политически и външнополитически връзки с Европа, ако иска да процъфтява

30 дниПолитика 8 Катерина Найденова

Обединеното кралство загуби влияние след Брекзит и се превърна в една от многото „средни сили“ в света, каза бившият външен министър Дейвид Милибанд.

Милибанд, сега президент и главен изпълнителен директор на Международния спасителен комитет, каза, че за да обърне упадъка, Обединеното кралство трябва да влезе в нови „структури и ангажименти“ с ЕС по отношение на външната политика.

„Отношенията ни в НАТО са силни, но с ЕС почти не съществуват. И това е още по-очевидно, след като войната в Украйна сближи ЕС и НАТО“, каза той.

Милибанд предположи, че низходящата тенденция в Обединеното кралство може да се ускори, ако Доналд Тръмп бъде преизбран по-късно тази година. Но той вярва, че дори ако Джо Байдън спечели втори мандат, „предупредителните знаци за американската воля, търпение и способност да осигурят активно и продължаващо стратегическо глобално лидерство все още са налице“.

Той добави: „В свят, в който ЕС доставя оръжия на Украйна, приема 6 милиона украински бежанци, е основен фактор в развитието, участва в Г-20 и е регулаторна суперсила в областта на търговията, климата и цифровите технологии, имаме нужда нашето мислене да се промени."

„Политиката на Обединеното кралство спрямо Русия, отделена от ЕС, ще бъде по-слаба и по-малко ефективна. Същото важи и по отношение на Китай. Така че решението на Обединеното кралство през 2019 г. да откаже политически и външнополитически отношения с ЕС трябва да бъде отменено. Трябва да бъдат въведени структури и ангажименти, които да стимулират сътрудничеството и координацията в много области от споделен интерес в областта на външната политика, отбраната, сигурността и политиката за развитие.“, каза още бившият външен министър.

Коментарите на Милибанд отиват по-далеч от всяка политика, очертана досега от лейбъристите за по-тясно сътрудничество с ЕС, ако партията спечели властта на следващите общи избори.

Милибанд, който беше външен министър от 2007 до 2010 г. при Тони Блеър и Гордън Браун, казва, че „една от заблудите на Брекзит“ е, че съдбата на Обединеното кралство ще зависи само от собствените му решения, а не от способността да се ангажира и да се пазари с други държави.

Той каза: „Опасността за британските политици беше илюстрирана от правителството на Джонсън: пожелателно мислене за нашата сила и позиция в свят, доминиран от нарастващи глобални рискове и мускулести, транзакционни, ловки – понякога хищнически – нации и недържавни актьори, всички нарастващи под влияние на отслабването на многостранната система.”

Великобритания, каза той, все още има глобален обхват и сила и запазва твърда и мека сила. Освен това е една от най-богатите страни в света и има привилегията да има място в Съвета за сигурност на ООН.

 „Но имаме императив да разберем реалностите на нашата власт такава, каквато е днес, а не каквато беше преди.", категоричен беше Милибанд.

„Ние нямаме финансите на Саудитска Арабия, котвата на ЕС на Франция, регионалния активизъм и апетита за риск на Турция или демографската сила на Индия или Индонезия. Ние сме една от многото „средни сили“ в глобалната система. Нашето богатство, военни активи и репутация са намалели спрямо другите през последното десетилетие.", отбеляза той.

„Позицията ни по критични интереси от икономиката до климатичната криза, националната сигурност и международното развитие ще се влоши, освен ако не действаме заедно. Причината е проста: светът върви към нездравословно неравновесие, а Великобритания е от грешната страна на някои от ключовите тенденции.", добави бившият външен министър на Великобритания.