София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Илхан Кючюк: Текстовете от доклада за РСМ няма да бъдат гласувани анблок, а индивидуално

"Текстовете не са отпаднали, не съм отдръпнал нищо", подчерта Кючюк

11 месецаПолитика 2

"Компромисът се изготвя с участието на всички останали докладчици в сянка. Аз съм един от хората, който има мнение. Но аз съм един от тези 7, които решават. Аз не премахвам нищо. Аз констатирам като докладчик, че компромис 18 няма политическата подкрепа и не може да бъде гласуван анблок. Всички текстове ще бъдат гласувани индивидуално. Евродепутатите ще решат на 27 юни какво искат да видят в доклада".

Това заяви за БНР българският евродепутат от ДПС Илхан Кючюк, който е докладчик за напредъка на РСМ по пътя ѝ към членство в Европейския съюз. Евродепутатът посочи, че е изработил 22 компромисни текста, като 21 от тях се одобряват от другите евродепутати.

"Аз не съм човекът, който взима химикала и започва да пише доклад за напредъка на Северна Македония. Този доклад се основава на задълбочени методически анализи на ЕК, след което се изготвя политическа резолюция. По 1 текст няма съгласие с останалите политически групи. Аз няма какво друго да направя, освен да заявя обратно на колегите, че компромисният текст, който съм направил, тъй като не отговаря на техните очаквания, мога да им предложа единствено и само да гласуват всеки един текст отделно. Текстовете не са отпаднали, не съм отдръпнал нищо. Те ще бъдат гласувани на 27-ми в Комисията по външна политика. Те няма да бъдат гласувани анблок, каквото беше моето първоначално предложение, а ще бъдат гласувани индивидуално - текст по текст, и ще се види каква подкрепа има за всеки от предложените текстове", уточни Кючюк.

"Включително за моя текст, където се призовава Северна Македония да включи българи, черногорци и хървати. Идеята, че аз съм отстъпил от моето собствено виждане, от това, което години наред съм защитавал, а именно, че македонското общество трябва да бъде мултикултурно, мултиетническо, уважаващо различията. Има много текстове, които са моят принос за това езикът на омразата и всички провокации и опити и действия за насилие върху хора, които се определят като българи, да бъдат осъдени в доклада. Тези текстове намират широка подкрепа", подчерта той.

Кючюк посочи, че проблемният текст е за двустранните въпроси и има по-голям обхват от идеята за вписване на българите в Конституцията на РСМ:

"Това не е крайният етап на приемането на доклада. Той трябва да бъде гласуван в Комисията по външна политика, след което пленарната зала трябва да даде свое становище по него. Предстои и голямото гласуване в пленарна зала. Това е технически въпрос, който се работи в Комисията по външна политика".

По думите на евродепутата измерителят за човешки права и свободи е най-добрият начин да напредваме в отношенията ни с РСМ:

"Ще настоявам, дори да отпаднат тези текстове като компромисни, отделно за пленарна зала да бъде вписан текст, който казва, че българи, хървати, черногорци, вероятно ще допълня още няколко групи, да бъдат вписани в преамбюла на Конституцията на Северна Македония".