София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

РОЙТЕРС: Как руски военни фирми заобикалят US ембаргото с помощта на български посредници

Сабиров отрича да е участвал в схемата и твърди, че чипове от България никога не са стигали до Москва

2 годиниПолитика 7

По информация от разследване на Ройтерс, Илиас Сабиров, московски бизнесмен, е доставял на руските военни високопроизводителни компютърни чипове, произведени в Съединените щати от години.

След като през 2014 г., Русия превзе украинския полуостров Крим, правителството на САЩ започна да налага серия от нови санкции и контрол върху износа на Русия, включително сериозно ограничаване на продажбите на такива чипове.

Но това не пречи на Сабиров да получи повече, според властите на САЩ и преглед на Reuters на руските митнически документи.

През пролетта на 2015 г. на служебния адрес на Сабиров в Москва пристига колет, съдържащ повече от 100 чипа памет, специално закалени, за да издържат на радиация и екстремни температури – критични компоненти в ракетите и военните спътници – според руските митнически документи и федералното обвинение на САЩ . Американските прокурори твърдят, че чиповете „rad-hard” са снабдени от компания в Остин, Тексас, наречена Silicon Space Technology Corp, или SST, но са изпратени в Русия чрез фирма в България, за да се избегнат законите за износ на САЩ.

След като Русия започна пълномащабна инвазия в Украйна през февруари, Съединените щати и повече от 30 други нации отговориха с безпрецедентни допълнителни санкции и ограничения за износ. Но историята за това как американските чипове стигнаха от Тексас до Москва през 2015 г. показва как чувствителните западни технологии все още могат да се озоват в Русия въпреки строгия контрол на износа на САЩ.

Този разказ за наказателното дело срещу Сабиров и двама български бизнесмени, който остава отворен, съдържа нови подробности от интервюта с представители на САЩ и няколко от главните действащи лица, включително двама бегълци. И посочва предизвикателствата на налагането на строг режим за контрол на износа, особено на така наречените компоненти с двойна употреба, които могат да служат както за граждански, така и за военни цели.

Схемата в Тексас и други наказателни дела в САЩ, включващи чувствителни технологии, които се озоваха в Русия, прегледани от Ройтерс, разкриват верига от желаещи доставчици, лицеви и подставени компании и фалшиви твърдения за експортни форми, че специализираните западни компоненти са предназначени за гражданска, а не за военна употреба. Търсените части включват микроелектроника и прецизни инструменти за руската армия.

По време на война, каза говорителят на Министерството на отбраната на САЩ Сю Гоф, чиповете, работещи с висок радиус, играят съществена роля за комуникациите, разузнаването и наблюдението.

„Придобиването на радиационно-втвърдяващи технологии от агресивни държави с ядрен капацитет, като Русия, може да ги насърчи, увеличавайки дестабилизацията на международната сигурност“, каза Гоф. "Следователно защитата на тези чипове е изключително важна за националната сигурност на САЩ."

Днес усилията на Русия да заобиколи ограниченията на САЩ за военни и други чувствителни технологии се увеличават, според служители на разследванията на вътрешната сигурност на САЩ. Специализирано звено от 25 американски анализатори за борба с разпространението, чиято цел е да забелязва подозрителни пратки, измести единствения си фокус от Китай към Русия в края на февруари, казаха служители на HSI.

Кремъл не отговори на въпроси относно обвиненията на САЩ, че използва измамни схеми, за да заобиколи западните санкции и търговските ограничения. Русия по-рано определяше западните санкции като враждебен акт.

Министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо, която се срещна с украинския премиер Денис Шмихал във Вашингтон на 21 април, каза в изявление същия ден, че нейният отдел е „лазерно фокусиран върху лишаването на Русия от елементите и технологиите, от които се нуждае, за да поддържа своята военна машина. ”

Освен това отне около пет години на американските власти да повдигнат наказателни обвинения и да наложат наказание.

Сабиров, както и двама български бизнесмени, Димитър и Милан Димитрови, бяха обвинени през 2020 г. по обвинения в нелегален износ на чипове с rad-hard за Русия и пране на пари. А SST, който промени името си на Vorago Technologies през 2015 г., беше глобен с 497 000 долара миналата година от Бюрото по промишленост и сигурност на Министерството на търговията на САЩ в отделна акция за принудително изпълнение. Бюрото наблюдава лицензите за износ на стоки, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели.

Компанията от Тексас, която многократно е била предупреждавана от собствените си адвокати, че не може да доставя чипове с твърда работа в Русия без лиценз, призна, че от 2014 до 2019 г. е била в заговор с тримата мъже, за да направи точно това. Ройтерс не можа да определи дали чиповете в крайна сметка са били използвани за военни цели. Прокуратурата на САЩ в западния окръг на Тексас отказа коментар.

В изявление Вораго каза, че „е и винаги е бил ангажиран с нулева толерантност да спазва всички закони на САЩ, включително контрол на износа“. В него се казва, че „е напълно съдействащо“ в разследванията на САЩ и „е приложи засилени процедури за съответствие и обучение, за да предотврати повторение“.

Компанията също така заяви, че е била „умишлено подведена, за да вярва, че пратките отиват в България за използване в Европа –за законен износ. Тези клиенти предоставиха привидно валиден сертификат за краен потребител на Vorago, удостоверяващ, че крайният потребител на продуктите на Vorago не е в Русия.

От Ройтерс посочват, че не са успели да потвърдят дали чиповете наистина са използвани за направата на оръжия.

Сабиров отрича да е участвал в схемата и твърди, че чипове от България никога не са стигали до Москва.

Милан Димитров също отрича обвиненията. Баща му Димитър Димитров не е открит за коментар.