Севиля спечели Лига Европа

"Андалусийците" с шести трофей

4 годиниСпортни 4 Боян Марков

Севиля е големият победител в турнира Лига Европа за сезон 2019/2020. "Андалусийците" победиха Интер с 3-2 на финала, игран на Рейнщадион в Кьолн. По този начин испанският отбор печели шести трофей във втория по важност европейски клубен турнир.

Двубоят започна динамично, като двата отбора се захапаха още от самото начало. Фернандо отправи опасен изстрел към вратата на Ханданович, но при последвалата контраатака Ромелу Лукаку изпревари защитника на Севиля Диего Карлос, който се позиционира лошо, закъсня с шпагата и извърши нарушение срещу нападателя.

Холандският съдия Дани Макелие отсъди дузпа, показвайки жълт картон на бразилеца, като футболистите и треньора на Интер претендираха играчът на "андалусийците" да бъде изгонен. Ромелу Лукаку застана зад топката и откри резултата в 5-та минута.

Севиля бързо отговори на солидния старт на италианците, като Люк де Йонг изравни резултата след удар с глава.

Динамиката на двубоя продължи и страстите се нажежиха. Бяха извършени някои по-остри нарушения, което предизвика гневни реакции от страна на двамата треньори. Антонио Конте даже получи жълт картон.

Испанците успяха да осъществят пълен обрат в 33-та минута. Евер Банега центрира топката от дясно след пряк свободен удар и Люк де Йонг успя да се извиси и да отбележи втори гол с глава.

Само три минути по-късно обаче централният защитник Диего Годин възстанови равенството след центриране на Марсело Брожович от пряк свободен удар.

През второто полувреме темпото на игра спадна. Ромелу Лукаку имаше страхотен шанс сам срещу Боно, но мароканският вратар на Севиля спаси.

В 74-та минута след центриране от фаул, Диего Карлос направи страхотна задна ножица, като при опита за изчистване Лукаку засече топката и тя влезе във вратата. Голът бе записан на Диего Карлос, защото топката, насочена от него бе в очертанията на вратата и не сменяше траекторията.

Десет минути преди края на мача Интер имаше още едно много чисто положение. След разбъркване в наказателното поле Лукаку отправи изстрел, а централният защитник Жул Кунде извади топката от голлинията.

Малко преди края на мача Боно спаси удар на Кандрева. До края на мача "нероадзурите" не успяха да създадат повече възможности и по този начин испанският отбор трябваше да се поздрави с успеха.

Останалите трофеи за Севиля от този турнир са през 2006, 2007, 2014, 2015 и 2016 година. Това е и първа купа за треньора Юлиен Лопетеги.

Пътят на "андалусийците" през този сезон не бе лесен. Те бяха на косъм от отпадане срещу румънския ЧФР Клуж през февруари, като голът на чужд терен ги спаси. През август Севиля успя да спечели четири двубоя. Победите преди финалния мач бяха срещу Рома с 2-0, срещу Уувърхямптън с1-0 и срещу Манчестър Юнайтед с 2-1.