София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

"Юридически изнасилени": Унгария и Полша блокираха мигрантския пакт на ЕС

Сега пактът за миграцията трябва да бъде представен на Европейския парламент 

7 месецаПолитика 1

След напрегнат ден на разговори на срещата на върха на Европейската политическа общност в четвъртък лидерите на ЕС започнаха неофициална среща на Съвета в южния град Гранада, като миграцията беше на първо място в дневния ред.
Правителството на Полша, изправено пред общи избори следващата седмица, разкритикува плановете на Европа за преразглеждане на правилата за търсещите убежище и незаконните мигранти като "диктат" от Брюксел и Берлин.
Яростен отговор имаше и от Унгария, чийто премиер Виктор Орбан каза, че законът, който задължава държавите да приемат част от мигрантите или да плащат на тези, които го правят, е равносилен на "законно изнасилване".
„Полша и Унгария не бяха доволни от предложението... така че след това няма шанс да имаме някакъв вид компромис и споразумение относно миграцията. Политически това е невъзможно... защото юридически ние бяхме - как да го кажа - бяхме изнасилени", каза той.
Един от най-горещо оспорваните въпроси сред държавите-членки на ЕС, миграцията оглави дневния ред на Брюксел, след като хиляди търсещи убежище, населиха остров Лампедуза, подчертавайки спешната необходимост от консолидиране на единен европейски отговор.
Испанските домакини не успяха да включат кризата в дневния ред на срещата на върха на Европейската политическа общност в четвъртък, която обединява ЕС с техните европейски съседи.
Но лидерите на Италия и Великобритания организираха съпътстваща среща, подкрепена от Франция и Холандия, за да прокарат план за предотвратяване лодки, превозващи търсещи убежище, да достигат Европа. 
По-рано тази седмица страните-членки се съгласиха с мнозинство последната част от преразглеждане на правилата за работа с търсещи убежище и нередовни мигранти, създавайки натиск за Европейския парламент да приеме закон преди изборите догодина.
Новият пакт за миграцията и убежище ще се стреми да облекчи натиска върху така наречените страни на първа линия като Италия и Гърция чрез преместване на някои пристигащи в други държави от ЕС, докато тези, които се противопоставят на приемането на търсещи убежище, ще трябва да плащат на онези, които го правят.
Италианският министър-председател Джорджия Мелони каза, че е "доволна" от посоката, в която върви Европа.
„Амбициите на Европа по отношение на миграцията стават по-прагматични по отношение на законността с желание за борба с трафикантите на хора и спиране на нелегалната имиграция“, каза тя при пристигането си на срещата на върха на EPC в четвъртък.
Ключова част от пакта е задължителен механизъм за подпомагане на страните членки, изправени пред внезапен наплив от търсещи убежище, както през 2015-2016 г., когато пристигнаха стотици хиляди, предимно от Сирия.
Както Полша, така и Унгария многократно се бориха срещу пакта и безмилостно настояваха, напразно, заключителната декларация на срещата на върха в Гранада да включва позоваване на необходимостта от единодушие относно миграционната реформа, казаха дипломатически източници.
Несъгласието по пакта може да блокира съвместна декларация за миграцията, както се случи на срещата на върха в Брюксел в началото на юли.
Сега пактът за миграцията трябва да бъде представен на Европейския парламент за по-нататъшен дебат с надеждата, че ще влезе в сила преди предстоящите избори, които биха могли да доведат до значителна промяна в състава на събранието предвид възхода на десните партии в няколко държави от ЕС.