Search Suggestions
      понеделник, 16.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Забрана за трансджендърите да участват в състезания по лека атлетика за жени

          24 март 2023 | 00:00 240

          Световната федерация по лека атлетика потвърди решението си, според което ще забрани на сменилите пола състезатели да участват в състезания за жени. Забраната се отнася за такива, които са били мъже в пубертета, но след това са сменили пола си.
          „Предприехме решителни действия да предпазим женските категории в нашия спорт, като ограничим участието на трансджендър атлети. Това решение бе взето след консултации с множество заинтересовани страни, включително 40 федерации, нашите атлети, нашите треньори, атлетическата комисия, както и редица други групи, включително и трансджендър групи, експерти на ООН, Международния олимпийски комитет и Пара-атлетиката. Мнозинството от тях заявиха, че трансджендър атлетите не трябва да се състезават в женските категории“, заяви президентът на Световната атлетика лорд Себастиан Коу.
          „Много от тях вярват, че няма достатъчно доказателства, че транс-жените нямат физическо предимство пред биологичните жени, и искат да получат повече такива доказателства, преди да обмислят включването на трансджендъри в състезания за жени. Не казваме „не“ завинаги“, допълни Коу.
          Съветът на Световната атлетика взе още едно решение, касаещо атлетите с различия в сексуалното развитие (DSD). Според новите правила такива спортисти ще трябва да имат максимум 2.5 наномола плазма тестостерон на литър кръв, за да участват в състезания за жени. Това е намаление на допустимото количество наполовина, което би засегнало състезатели като олимпийската шампионка на 800 метра от Лондон 2012 и Рио де Жанейро 2016 Кастер Семеня.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Наполи и Рома не се победиха

          Двата тима са съседи в класирането, като Наполи заема трето място в класирането с 50 точки, а Рома е четвърти с три по-малко

          Валенсия спечели градското дерби

          Валенсия е на 14-то място в класирането в шампионата на Испания с актив от 26 точки

          Арсенал напред за ФА Къп

          За първи път от шест години Арсенал прескочи 1/16-финалите в най-стария футболен турнир в света
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions