Хърватия надви Исландия с 2:1

"Шахматистите" надвиха Исландия с 2:1 и изпратиха "викингите" у дома

Исландия загуби от лидера Хърватия с 1:2 на "Ростов Арена" в последния и за двата тима мач от група D на световното първенство по футбол в Русия. Хърватите се бяха класирали за следващата фаза още преди тази среща, а след третата си поредна победа финишираха първи в групата с пълен актив от 9 точки и 7:1 голова разлика, като съперник на осминафиналите ще им бъде Дания. Исландците останаха на дъното с единствената си спечелена точка при равенството срещу Аржентина (1:1) на старта. В другия мач от групата по същото време „гаучосите“ победиха драматично Нигерия с 2:1 и завършиха втори с 4 точки, като на осминафиналите ще се изправят срещу Франция.
Резервите на „шахматистите“ бяха по-активни в началните минути и владееха повече топката, но „викингите“ създадоха по-добрите голови положения през първата част. След половин час игра Гилфи Сигурдсон отправи първия точен удар от фаул, но вратарят Калинич без проблеми хвана топката. Десет минути след това Алфред Финбогасон направи двойно подаване с Гилфи Сигурдсон и шутира, но сантиметри го разделиха от целта. В същото време Перишич и Модрич отправиха слаби и неточни удари. В 45-ата минута Биркир Бярнасон пропусна най-доброто положение до момента, след като Ловре Калинич успя да избие удара му с крак. В добавеното време Калинич направи ново прекрасно спасяване след удар на Гунарсон и изби топката в корнер.
Хърватите стартирха много добре второто и първо Милан Басел нацело напречната греда в 51-ата минута след удар от далечна дистанция, а две минути по-късно даде преднина на тима си. Той центрира топката към наказателното поле, където исландците не успяха да я изчистят както трябва и се стигна до ново центриране на Йосип Пиварич. След рикошет в защитник топката пак достигна до халфа на Фиорентина Бадел, който с хубав удар я прати в мрежата за 0:1. Отгорът на "викингите" дойде три минути след това, когато при центриране в наказателното поле Свери Ингасон се извиси над всички и прати топката в напречната греда. В 75-ата минута съдията Антонио Матеу Лаос отсъди 11-метров наказателен удар за игра с протегната ръка на Деян Ловрен, а минута след това Гилфи Сигурдсон изравни за 1:1 от бялата точка. "Викингите" обаче не успяха да установят натиск в търсене на обрата и инкасираха второ попадение в последната минута, когато Иван Перишич бе изведен зад защитата в наказателното поле и с мощен удар вкара за 1:2, а това се оказа и крайният резултат.