Макаби (Хайфа) надви Цървена Звезда в голово шоу

2 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

Макаби (Хайфа) се наложи с 3:2 над Цървена звезда в първи мач от плейофите за влизане в групите на Шампионската лига. Израелците изиграха много силен двубой и заслужено взеха преднина преди ответния сблъсък на "Райко Митич". Два гола за домакините отбеляза Францдли Пиеро, а победното попадение беше дело на Тярон Чери. За сърбите се разписаха Александър Пешич и Канга Гелор.

Цървена звезда пристигна в Израел с повишено самочувствие след блестящото начало на сезона. Съставът на Деян Станкович спечели седемте си официални мача с голова разлика 28:1, но и Макаби доказа, че се намира в отлична форма с елиминирането на Олимпиакос и Аполон (Лимасол) в квалификациите на Шампионската лига.

Израелският тим започна много агресивно и определено доминираше до средата на първата част, като на няколко пъти само стабилните изяви на Александър Драгович в центъра на защитата на Звезда спасиха отбора от гол. Такъв обаче падна в 18-ата минута, когато Францди Пиеро овладя една отбита топката и я прати в мрежата зад Милан Борян.

Сърбите отговориха много бързо и изравниха чрез Александър Пешич. В основата на попадението беше Александър Катай, който финтира съперник и отправи удар от границата на наказателното поле. Топката рикошира в Пешич и заблуди вратаря на домакините Джош Коен. При 1:1 "звездашите" имаха перфектна възможност да вкарат втори гол, но от чиста позиция Осман Букари шутира в аут.

Домакините допуснаха все повече грешки в дефанзивен план и една от тях беше наказана. Това стана в 40-ата минута, когато топката стигна до Букари, той я подаде на Канга Гелор в най-точния момент и националът на Габон майсторски я насочи под гредата.

След почивката Макаби отново тръгна в атака. В 51-ата минута Долев Хазиза центрира и Пиеро засече с глава за 2:2. Голът даде допълнителен импулс на израелците, които продължиха да притискат съперника. В 61-ата минута Хазиза комбинира с Тярон Чери и халфът от Суринам разстреля Борян за 3:2.

Цървена звезда нямаше никакви положения до края, а домакините пропуснаха да вземат по-комфортен аванс преди реванша в Белград след седмица.