Search Suggestions
      понеделник, 25.11.24
      Search Suggestions

          Може ли Робърт Кенеди-младши да възстанови здравословното хранене в Америка?

          Робърт Ф. Кенеди-младши си е поставил за цел да промени начина, по който американците се хранят.

          Избраникът на президента Доналд Тръмп за ръководител на Министерството на здравеопазването и човешките ресурси (DHHS) – отдавна се обявява срещу съставки, които според него вредят на здравето на американците – от оцветителите в зърнената закуска Fruit Loops до маслата от семена в пилешките хапки.

          „Предаваме децата си, като позволяваме на хранителната индустрия да ги трови“, каза Кенеди на митинг през ноември, след като оттегли кандидатурата си за президент и подкрепи Тръмп.

          Но ако Кенеди се надява да атакува нездравословните храни, той първо ще трябва да разтърси регулациите за сектора в страната – и да се изправи срещу т.нар. Big Food индустрия.

          „Това, което той предлага, е да се сбори с хранителната индустрия“, каза бившият професор в Нюйоркския университет Марион Нестле. „Ще го подкрепи ли Тръмп в това отношение? Ще повярвам, когато го видя.“

          Бившият адвокат по въпросите на околната среда – който все още трябва да бъде утвърден от Сената – е смятан от мнозина за противоречив избор, като се имат предвид някои негови необосновани твърдения за здравето на хората, включително че ваксините могат да причинят аутизъм и че Wi-Fi технологиите причиняват рак.

          Да направим Америка отново здрава

          В навечерието на изборите Кенеди – бивш представител на Демократическата партия – предложи няколко идеи за справяне с хроничните заболявания под лозунга „Да направим Америка отново здрава“.

          Той се застъпва за премахване на ултрапреработените храни – продукти, променени така, че да съдържат добавени мазнини, нишесте и захари, като замразени пици, чипс и сладки зърнени закуски, които са свързани със здравословни проблеми като рак, сърдечносъдови заболявания и диабет.

          Той нарочи училищата за храните, които предлагат на учениците, като заяви пред „Фокс Нюз“: „В момента имаме поколение деца, които плуват в токсична супа“.

          Част от задълженията на Кенеди ще бъде надзорът на Американската администрация по храните и лекарствата (FDA), която има над 18 000 служители.

          Агенцията отговаря за безопасността на фармацевтичните продукти и хранителните доставки в САЩ, но през последните години е подложена на обстрел от някои законодатели и потребителски групи, които я обвиняват в липса на прозрачност и действия по отношение на безопасността на храните.

          70-годишният политик обеща да се заеме с работата на агенцията и да уволни служителите, които според него са част от „корумпирана система“.

          „Има цели отдели, като отдела за хранене в FDA, които трябва да си отидат, защото не си вършат работата“, заяви Кенеди пред MSNBC този месец.

          Той също така настоява да се премахнат оцветителите в храните, включително Еритрозин (Червено № 3), и подобни добавки, забранени в други страни.

          Кенеди предлага и по-спорни решения по здравни въпроси, включително за флуорида в питейната вода, който според него трябва да бъде напълно забранен, и суровото мляко, за което твърде, че е полезно за здравето въпреки повишения риск от бактериално замърсяване.

          Кенеди се нахвърли и върху маслата от семена, като написа в социалните мрежи, че американците са „несъзнателно отровени“ от продукти като рапично и слънчогледово масло, които се използват в бързите храни.

          Какво сочат доказателствата

          Няколко експерти в областта на общественото здраве застават зад целта на Кенеди да се справи с ултрапреработените храни, които в САЩ се консумират в много по-големи количества, отколкото в много други страни.

          „Просто е вълнуващо да чуеш някой да твърди, че трябва да се направи нещо за хроничните заболявания“, каза Мариот Нестле.

          Целта на Кенеди да се отърве от някои хранителни добавки и оцветители може да бъде полезна, заяви д-р Питър Лури, изпълнителен директор на Центъра за наука в обществен интерес, група с нестопанска цел, която се застъпва за безопасността на храните.

          Бившият служител на FDA заяви, че няколко оцветителя за храни, включително Червено № 3 – което е забранено в Калифорния – също трябва да бъдат забранени от правителството на САЩ поради опасения за канцерогенни вещества.

          FDA отвърна на твърдението на Кенеди, че в САЩ се използват хиляди добавки, които са забранени в Европейския съюз. Говорител на агенцията заяви, че е необходимо „да се вникне по-дълбоко и да се разбере контекстът зад цифрите“, когато се сравняват регулациите в САЩ и ЕС, които използват различни методологии.

          Но експерти по обществено здраве и бивши служители предупредиха, че редица от идеите на Кенеди не са целесъобразни – а в някои случаи са вредни.

          Например, пиенето на сурово мляко, което не е пастьоризирано – процес, който помага за унищожаването на бактериите – може да разболее хората или дори да ги убие, показват научни изследвания.

          „Няма доказателства за каквато и да е хранителна полза от какъвто и да е мащаб, за която знаем, че идва от непастьоризирането на млякото“, обясни д-р Лури.

          Предложението на Кенеди за премахване на флуорида от питейната вода също може да се окаже проблематично, тъй като е доказано, че флуоридът, в ниските нива, които се съдържат във водата, подобрява здравето на зъбите, каза професорът по хранителни науки от Мичиганския университет Дженифър Гарнър.

          Твърдението на Кенеди, че маслата от семена спомагат за епидемията от затлъстяване, също не се основава на науката, отбеляза д-р Лури.

          „Не виждаме доказателства за това. Всъщност те изглеждат важни продукти, доколкото заместват наситените мазнини като маслото“, добави той.

          Битка срещу индустрията

          Реформите в областта на храните, макар и отдавна да са част от дискусиите за общественото здраве, може да се окажат нереалистични както от политическа, така и от бюрократична гледна точка, смятат някои експерти.

          „Това е много по-сложно, отколкото той допуска“, каза д-р Лури. „Това са реални предизвикателства и на всяка крачка ще се сблъсквате с опозицията на индустрията.“

          От една страна, FDA няма правомощия по отношение на „ултрапреработените храни“, обясниха няколко бивши служители пред Би Би Си.

          Вместо това, според тях, процесът е по-сложен. Както Министерството на земеделието на САЩ, така и FDA регулират хранителната индустрия. FDA не създава правила – тя изпълнява политиките, приети от Конгреса, и работи за ограничаване на нездравословните храни чрез налагане на ограничения и етикетиране на определени хранителни вещества, като натрий и наситени мазнини.

          Коментарите на Кенеди „са чудесна политическа реторика“, каза Гарнър. „Не виждам как това би могло да се осъществи без драстични промени в други политики.“

          Кенеди ще се сблъска и с отпора на индустрията заради предложенията за забрана на пестицидите и генетично модифицираните организми, които обикновено се използват от американските фермери, заявиха бивши служители на FDA.

          „Предприятията ще се оплакват“, посочи Розали Лижински, бивш служител на FDA в продължение на 33 години.

          Индустрията е свикнала с ограничения надзор както от страна на демократите, така и от страна на републиканците – включително и при първия мандат на Тръмп. Много от целите на Кенеди биха били свързани с още повече правила.

          Няколко групи от хранително-вкусовата промишленост са се срещнали с политически представители преди назначаването на Кенеди този месец, за да лобират срещу него, съобщи „Политико“ миналия месец.

          Сенаторът републиканец Чък Грасли от Айова заяви тази седмица, че планира да се срещне с Кенеди преди изслушването му и „да прекара много време с него, за да го образова за селското стопанство“.

          Позицията на Кенеди също така го поставя в противоречие с новоизбрания президент Тръмп, дългогодишен любител на бързото хранене, който по време на първия си мандат работеше за отмяна на по-строгите здравни изисквания за училищата.

          „Виждаме някои идеи, които имат известен смисъл, но те са точно такива, към които тази администрация е враждебна“, каза д-р Лури.

          В изявление за Би Би Си Асоциацията на хранителната индустрия, която представлява търговци на дребно, производители и производители на храни, като General Mills, заяви, че очаква с нетърпение да работи с екипа на Тръмп, за да „гарантира, че политиката в областта на храните и лекарствата продължава да се основава на науката, за да се намали регулаторната сложност“.

          Оплакванията на индустрията относно програмата на Кенеди не са изненада, подчерта Джеф Хът, говорител на политическия комитет Make America Healthy Again, който призовава републиканците в Конгреса да подкрепят Кенеди.

          Целта на здравното движение, продължи Хът, е „да се даде приоритет на доброто състояние на Америка пред корпоративните печалби“.

          „Дори идеята за забрана на ултрапреработените храни да не е възможна от политическа гледна точка, това е разговор, който трябва да проведем“, каза още той.

          Път към промяна

          Кенеди въпреки всичко може да работи в рамките на съществуващите регулаторни рамки на САЩ, за да подобри хранителните системи на Америка, казаха бивши служители.

          Нестле смята, че Кенеди може да се справи с ултрапреработените храни, като промени Диетичните насоки на САЩ, които определят хранителните стандарти за индустрията и програмите на федералното правителство, включително училищните обеди и храната за военните.

          „Те имат огромно влияние върху хранителната индустрия“, категорична е Нестле. „Това би имало голямо значение.“

          Насоките се актуализират на всеки пет години от Министерството на земеделието и здравеопазването на САЩ, което и преди е заявявало, че няма достатъчно доказателства срещу ултрапреработените храни.

          Все пак длъжностни лица и експерти по хранене изразиха загриженост относно средствата, с които Кенеди е предложил да осъществи програмата си, включително уволнението на диетолозите на FDA.

          Този ход би имал големи последици за безопасността на храните, обясни Лижински. „Ако загубите най-добрите си експерти, ще имате проблеми“, добави тя.

          Гарнър посочи, че е трудно да се разграничат някои от по-разумните цели на Кенеди за подобряване на храните с неверните твърдения, които той разпространява.

          „Смятам, че има основателна загриженост как може да се отрази подходът му към тези въпроси“, заяви тя.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions