Search Suggestions
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -

      „Много хора ще умрат“ – ООН за спирането на хуманитарна помощ от Тръмп

      13 март 2025 | 07:57 2020

      Съкращенията в чуждестранната помощ на САЩ под ръководството на президента Доналд Тръмп предизвикаха „сеизмичен шок“ в световната хуманитарна дейност, заяви Том Флетчър, ръководител на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA).

      - Реклама -
        
        

      „Много хора ще умрат, защото тази помощ пресъхва“, предупреди Флетчър на пресконференция.

      Според него над 300 милиона души по света се нуждаят от хуманитарна помощ, но „темпото и мащабът на съкращенията на финансирането, с които се сблъскахме, са, разбира се, сеизмичен шок за сектора“.

      Откакто Тръмп се върна на власт през януари, неговата администрация предприе драстични съкращения на държавните разходи, като Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID) е сред най-засегнатите.

      Флетчър призна, че „сме били… прекалено зависими от финансирането от САЩ“ и сега

      Според изчисленията на ООН, за 2025 г. ще са необходими 47,4 милиарда долара за хуманитарна помощ, но тази сума ще стигне само за около 190 милиона души, далеч под необходимите 300 милиона.

      С намаляващото финансиране от САЩ ООН и нейните партньори са принудени да търсят нови източници на помощ, за да избегнат катастрофални последици за милиони хора по света.

      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      Вирусът Нипа: Висока смъртност, но нисък риск от пандемия

      През януари бе регистриран смъртен случай в Бангладеш, а в Индия властите отчетоха нови заболели в началото на годината.

      Тръмп отмени зелените стандарти за автомобилните емисии в САЩ

      В изявление от Белия дом държавният глава уточни, че се прекратяват всички допълнителни екологични изисквания, наложени върху моделите превозни средства и двигателите, произведени между 2012 и 2027 година, както и за периодите след това.

      Нетаняху с надежда Тръмп да договори сделка с Иран, която да избегне война

      Нетаняху отбеляза, че е споделил „общ скептицизъм“ по време на разговора, но подчерта, че евентуална сделка трябва да защитава интересите на Израел.
      Вашият коментар
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      Search Suggestions
          Search Suggestions