Search Suggestions
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -

      Радев: Внасям референдум за или против приемането на еврото в България през 2026 г. – обновена

      9 май 2025 | 19:53 2480

      Днес отбелязваме Деня на обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени демокрацията и свободната воля на гражданите. България като пълноправен на ЕС е изправена пред стратегическо решение: въвеждането на единната европейска валута. 

      - Реклама -
        
        

      След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната. В българското общество няма консенсус за нейното въвеждане, нито за датата на приемане. 

      Това каза президентът Румен Радев в извънредно обръщение тази вечер, предаде репортер на БГНЕС.

      „Противоречиви са оценките на всички нива в политическата пирамида – в политическата класа, в експертните среди, и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите, и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото. 

      Това, което най-много липсва, обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегически решения за нашето бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите.

      Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. 

      Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?“

      Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание, и ще покаже кой следва принципите на демокрацията, и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще. 

      Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация – той ще даде думата на хората, и ще даде възможност да се изложат всички аргументи „за“ и „против“. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога си с избирателите и да се бори за тяхното доверие – доверие, което загуби през последните години. 

      Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи, и българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност.

      Референдумът – независимо от резултата, ще допринесе за изработването на национален консенсус по темата с еврото, и ще предотврати всички негативни последствия, които носят взети без подкрепата на мнозинството. 

      Референдумът няма да е прецедент – и в други страни е имало подобни допитвания за въвеждане на еврото.

      И ще завърша с това: всеки опит на политическите сили да представят предлаганият от мен референдум като „за“ или „против“ европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на ЕС, който има правото да определи кога да въведе европейската валута. А това право принадлежи на българския народ“, завърши Радев.

      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      Кирил Добрев: Никога не бих отишъл в партията на Радев, аз имам своя партия

      Депутатът от БСП коментира вътрешнопартийните различия, политическите събития в страната и новата партия на Радев.

      Бившият председател на ДАНС Цветлин Йовчев разкрива как се вербуват агенти и сътрудници на контраразузнаването

      Йовчев обяснява методите на вербуване, изискванията към агентите и сложността при запазване на тяхната самоличност.

      Майката на загиналия Николай Златков призовава за независимо разследване по случая „Петрохан-Околчица“

      Ралица Асенова настоява за публично извинение и за защита на близките на жертвите, както и за по-голяма прозрачност по случая „Петрохан-Околчица“.
      Вашият коментар
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      Search Suggestions
          Search Suggestions