Search Suggestions
      сряда, 25.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          ГОРЕЩО

          Христодулидис поиска спешна среща с Гутериш за възобновяване на преговорите за Кипър

          Президентът на Кипър настоява за подновяване на официалния диалог на базата на двузонална, двуобщностна федерация

          24 февруари 2026 | 22:54 360

          Президентът на Кипър Никос Христодулидис е изпратил поредица от писма до генералния секретар на ООН Антонио Гутериш с искане за среща през март. Целта на инициативата е да се възобнови процесът по решаване на кипърския въпрос, съобщи „Катимерини“.

          - Реклама -
            
            

          Държавният глава проведе среща с лидера на кипърските турци Туфан Ерхюрман, след която определи разговора като „откровен“ и протекъл в „много добър климат“.

          Христодулидис посочи, че предстои свикване на Националния съвет, за да бъдат запознати политическите сили с хода на диалога.

          Двамата са направили преглед на напредъка по мерките за изграждане на доверие и са обсъдили причините за текущите забавяния. Постигнато е съгласие да се дадат нови инструкции на преговарящите екипи. Във фокуса на разговора са били и рамката за решение на базата на двузонална, двуобщностна федерация в съответствие с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.

          Христодулидис подчерта, че основният му приоритет остава подновяването на официалните преговори по същество. Той отбеляза, че забелязва готовност от отсрещната страна за продължаване на комуникацията.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Илюзията „Орбан“: Икономически срив и възход на опозицията преди вота

          Икономическите данни и демографският срив поставят под въпрос управленския модел на премиера

          Радио „Свободна Европа“ спира работа в България и Румъния на 31 март

          Българската и румънската служби са сред първите, създадени през 1950 г.

          Русия обяви регистрирана в България асоциация за терористична организация

          Всички лица, свързани със структурата, са с руски имена и фамилии
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions