Япония планира да разположи ракети земя-въздух със среден обсег на западния остров Йонагуни до март 2031 г., съобщи министърът на отбраната Шинджиро Коидзуми, цитиран от BBC. Това е първият път, в който Токио обявява конкретен срок, откакто намерението беше оповестено през 2022 г.
Остров Йонагуни се намира едва на 110 км от Тайван и при ясно време се вижда от неговите брегове. Новото подразделение ще може да прехваща входящи самолети и ракети, като системата има обхват от около 50 км, 360-градусово покритие, способност да проследява до 100 цели едновременно и да поразява до 12 от тях.
По думите на Коидзуми, разполагането е планирано за фискалната 2030 година, но срокът може да бъде коригиран в зависимост от напредъка по инфраструктурните подобрения.
Решението идва на фона на засилено напрежение в региона. Китай счита самоуправляващия се Тайван за своя територия и не изключва използването на сила за „обединение“. Опасенията са, че евентуална атака срещу Тайван – който разглежда САЩ като съюзник – може да прерасне в пряк военен сблъсък между Вашингтон и Пекин, въвличайки и други американски партньори в региона, сред които и Япония.
Отношенията между Токио и Пекин се изостриха през ноември, когато японският премиер Санае Такаичи намекна, че Япония може да активира силите си за самоотбрана при нападение срещу Тайван. Това доведе връзките между двете държави до най-ниското им ниво от години. Китай засили натиска, като изпрати военни кораби, ограничи износа на редкоземни елементи, намали туристическите пътувания, отмени концерти и дори върна пандите.
Обявяването на графика за ракетите дойде ден след като Китай наложи ограничения за износ на 20 японски компании и организации, позовавайки се на съображения за национална сигурност.
Пекин все още не е реагирал официално на последното изявление на Коидзуми. При негова визита на Йонагуни през ноември обаче китайската страна заяви, че Япония се опитва да „създаде регионално напрежение и да провокира военна конфронтация“. В отговор на японските действия Китай изпрати дронове близо до острова, което накара Токио да вдигне изтребители.
През последното десетилетие Йонагуни постепенно се превърна от сънлив остров в стратегически военен пост, където в момента служат около 160 членове на японските сили за самоотбрана, ангажирани с крайбрежно наблюдение. През фискалната 2026 година там ще бъде създадена и единица за електронна война, способна да прекъсва комуникации и радари на противника.
След убедителната победа на парламентарните избори по-рано този месец, премиерът Такаичи получи политическа свобода да засили отбранителните способности на страната. Решението за въоръжаване на Йонагуни изглежда като ясен сигнал къде Япония вижда своята фронтова линия – и докъде е готова да стигне, за да я защити.
