София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Латвия: НАТО не трябва да назначава Марк Рюте без по-широко обсъждане

Министърът на външните работи казва, че липсват откровени разговори за поста на генерален секретар

2 месецаПолитика 16 Катерина Найденова

НАТО не трябва да назначава отиващия си холандски премиер Марк Рюте за генерален секретар, без преди това да проведе по-широка дискусия за бъдещите предизвикателства пред алианса, каза външният министър на Латвия.

Каринш уточни също, че някои от по-новите държави, членуващи в НАТО, се чувстват ощетени, тъй като тяхното мнение не се взима предвид.

Румънският президент Клаус Йоханис обяви тази седмица, че се кандидатира за поста и по негови думи се стреми да привлече подкрепа от държави, които се чувстват ощетени на ниво предварителна консултация, преди САЩ, Обединеното кралство, Франция и Германия да обявят подкрепата си за Рюте.

„Особеността на висшия пост в НАТО е, че няма много ясна процедура за назначаване“, каза Каринш.

 „Всички знаем, че сега трябва да постигнем консенсус между 32 държави. Това, което малко липсваше, е откровена и открита дискусия за това какво търсим в един лидер и особено каква е задачата на този лидер. Как ние колективно виждаме развитието на НАТО през четиригодишния мандат?", допълни той.

„Има усещане сред новите държави-членки – и 20 години вече не са толкова нови – и изглежда доста универсално: може би е подходящото време да отворим дискусията и да разгледаме и тези страни като потенциал източник на лидер. Дали нашите аргументи и притеснения наистина се чуват или не?“, каза още Каринш.

Ако стане 13-ият генерален секретар, Рюте ще бъде четвъртият холандец, заемал поста.

Генералният секретар на НАТО се избира по непрозрачен метод, известен като „кафето на декана“ – препратка към среща, свикана от декана на посланиците на НАТО, на която се постига консенсус на кафе.

Каринш каза: „Странното е, че тази дискусия се провежда между посланиците, но действително вземащите решения са държавните или правителствените ръководители. Посланиците като дипломати разбират езика на непрозрачната дискусия. Избраните правителствени ръководители, и аз съм бил около масата, разбират изкуството на директния език когато е необходимо, и мисля, че се нуждаем от малко повече от този директен език, просто да поставим нещата на масата. Абсолютно съм сигурен, че това е изключително разрешимо, но някъде по линията тази дискусия липсва.“

„Генералният секретар е човекът, който трябва да работи по консенсусните въпроси и да обедини всички. Този човек трябва да има подкрепа сред столиците, но за да имате тази подкрепа, всъщност трябва да говорите с всички столици.", категоричен беше външният министър на Латвия.