София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Цветан Цветанов: От Нотариуса, "Осемте джуджета" и фалита на КТБ започна овладяването на държавата

Бившият вътрешен министър коментира казусите "Нотариуса" и "Осемте джуджета"

1 месецПолитика 8 Катерина Найденова

Изглеждаше, че това управление с ротацията може да управлява поне 18 месеца. Разпадът започна, защото участниците започнаха да се обвиняват за несполуките на това управление, но не и да поемат отговорността за управлението с хората, които са участвали досега. След като няма възможна ротация, виновни са всички участници. Държавата забуксува още повече и няма ясен хоризонт, който да очертава нещо стабилно. Хората вече не проявяват активност на избори, а сега още по-малко. Ако искаха да са искрени един с друг, трябваше да се направи цялостен анализ и да се коригират пробойните в управлението. Не се подписа споразумение на база управленска програма.

Това заяви бившият вътрешен министър Цветан Цветанов.

„Не познавам вътрешния министър Калин Стоянов. Може би Продължаваме промяната и Демократична България не го искат, защото имат информация за Калин Стоянов, която не е публично известна и се опасяват, че изборния процес няма да е честен“, каза той.

По думите му, именно случаите „Нотариуса“ и „Осемте джуджета“ са също сериозна причина това управление да не може да продължи да съществува. Той даде пример с проваленото заседание на комисията, която разследваше влиянието на Мартин Божанов и Пепи Еврото върху съдебната система. 

"Смятам, че ако излязат истините около тези два случая, би трябвало да бъдат изслушани доста лица, които могат да дадат една светлина , а това ще бъде доста неприятно за тези, които сега участват в политиката, която се прави в момента в съдебната система", категоричен е Цветанов.
„Няма как Нотариуса да съществува без политическа подкрепа. Видяхте и че се засили политическата квота за ВСС. Има ясни зависимости. Може и Калин Стоянов да е държан в зависимост под някаква форма. По времето на Рашков той бе разследван, но след това делото бе прекратено и той стана вътрешен министър“, посочи бившият вътрешен министър.
"Във всеки случай смятам, че Главчев не трябва да се възползва от услугите на Калин Стоянов, защото това ще го компрометира. Пък и могат да се намерят много по-подходящи лица за вътрешен министър", допълни той.

„Алексей Петров е един нагледен пример за натиск върху съдебната система и зависимости. Знаете каква бе неговата роля за определени процеси в държавата. Когато той беше арестуван, имаше голям брой персонални атаки върху мен. Тогава сме се ръководили само и единствено от разписаното в закона. Имахме едно управление, сформирано със съдействието на Алексей Петров. Това не бе добре за демокрацията“, подчерта Цветанов.

„Архивите с компромати на Алексей Петров вероятно се пазят от друг, който държи политици в зависимост. Той беше част от националната сигурност. Много е трудно да се бориш с организираната престъпност в тази несигурна обстановка“, обобщи лидерът на „Републиканци за България“.

„Нотариуса, Осемте джуджета, истината за фалита на КТБ - оттам започна овладяването на държавата, от което е много трудно да излезем. Много трудно ще се намери едно стабилно правителство. Трябва да има политическа воля и дебати за хоризонтите на страната“, каза още Цветан Цветанов.