Германия навлезе в сериозна политическа криза с разпадането на управляващата коалиция на канцлера Олаф Шолц, което вероятно ще проправи пътя към предсрочни избори през следващата година.
Сътресенията засегнаха най-голямата икономика в Европа, която се бори с продължителен спад, а Берлин се притеснява от въздействието на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом върху търговските връзки и сигурността.
Шолц заяви, че ще поиска вот на доверие до 15 януари, така че депутатите „да могат да решат дали да разчистят пътя за предсрочни избори“, които биха могли да се проведат до края на март – шест месеца по-рано от предвиденото.
Лидерът на социалдемократите говори, след като уволни непокорния си финансов министър Кристиан Линднер от Свободните демократи на драматично нощно заседание на трипартийната коалиция, заявявайки, че вече няма „основа за доверие“ с Линднер.
Изпадналият в затруднение канцлер също така посочи, че ще потърси разговори с лидера на консервативния Християндемократически съюз Фридрих Мерц с предложението „да работят заедно конструктивно по въпроси, които са от решаващо значение за нашата страна“.
Вицеканцлерът Роберт Хабек сигнализира, че неговата партия „Зелените“, третият партньор в алианса, ще остане в правителство на малцинството и „ще продължи да изпълнява задълженията си“, предадоха медиите.
Външният министър на Зелените Аналена Баербок подчерта, че политическият хаос в Берлин в такъв нестабилен в световен мащаб момент означава, че „това не е добър ден за Германия и не е добър ден за Европа“.
Шолц уволни Линднер по време на кризисна среща на висши представители на трите идеологически различни партии, които от месеци спорят по икономически и бюджетни въпроси.
Линднер беше предложил мащабни реформи за раздвижване на затруднената германска икономика, на които другите две партии се противопоставиха.
Той отдавна флиртуваше с възможността да напусне нещастната коалиция и многократно предупреждаваше за „есен на решенията“, тъй като се очертаваха трудни преговори за бюджета.
Шолц, след като уволни Линдер – който отведе със себе си трима други министри от кабинета на СвДП – нападна остро министъра за неговите „дребни политически тактики“ и го обвини в егоизъм, който е „напълно неразбираем“.
Шолц посочи преизбирането на Тръмп, икономическите затруднения на Германия и войните в Украйна и Близкия изток като причини, поради които водещата европейска икономика сега се нуждае от политическа сигурност.
„Сега се нуждаем от яснота за това как можем да финансираме стабилно нашата сигурност и отбрана през следващите години, без да застрашаваме сплотеността на страната“, каза той.
„С оглед на изборите в Америка това е може би по-належащо от всякога“, добави канцлерът.
Тъй като се очаква германската икономика да се свие за втора поредна година, Линднер поиска намаляване на корпоративния данък, облекчаване на регулациите в областта на климата и намаляване на социалните помощи.
В ожесточения спор Шолц, Линднер и Хабек представят противоречиви икономически планове и провеждат съперничещи си срещи с бизнес лидери, което задълбочава усещането за дисфункция и отслабва авторитета на Шолц.
Шолц заяви, че е предложил на Линднер план със стъпки за намаляване на разходите за енергия и увеличаване на инвестициите в предприятията, осигуряване на работни места в автомобилната индустрия и запазване на подкрепата за Украйна.
Но Линдер – фискален ястреб и твърд противник на увеличаването на дълга – не е показал „никакво желание“ да го приеме, каза Шолц и добави, че „не искам повече да подлагам страната ни на подобно поведение“.
Шолц и разбунтувалите се негови коалиционни партньори си навлякоха остър огън от страна на Мерц, който отдавна настоява за предсрочни избори, на които според социологическите проучвания ще бъде лидер.
„Не можем да си позволим да спорим още една година“, заяви депутатът от ХДС Норберт Рьотген след победата на Тръмп.
„Германия е важна в Европа и ако правителството не може да се справи с това, то трябва да направи път сега“, добави той.