Фондовите пазари отбелязаха ръст на 8 май, след като американският президент Доналд Тръмп обяви търговско споразумение с Великобритания, което подхрани надеждите за преговори за митата с други страни.
След сътресенията, предизвикани от налозите на Тръмп от 2 април, наречени „Ден на освобождението“, пазарите се засилиха през последните седмици благодарение на оптимизма, че страните ще постигнат споразумения с Вашингтон.
„Новината за търговското споразумение подготвя пазара за очакване на още сделки в следващите седмици и месеци“, коментира анализаторът от Briefing.com Патрик О’Хеър.
„От тази гледна точка, това дава тласък на настроенията“, добави О’Хеър.
Споразумението намалява митата върху британските автомобили и ги премахва върху стоманата и алуминия, а в замяна Великобритания ще отвори пазарите си за американско говеждо месо и други селскостопански продукти.
Британският премиер Кир Стармър също го определи като „исторически ден“, въпреки че споразумението е бедно на подробности и двете страни заявиха, че ще има още преговори.
10-процентното базово мито за Великобритания, наложено от Тръмп на 2 април, остава в сила.
Водещите преговарящи от Китай и САЩ ще се срещнат на 10 и 11 май в Швейцария за първите си разговори, откакто Тръмп обяви митническите си мерки.
Срещата подхрани надеждите за намаляване на напрежението между световните икономически суперсили, след като Вашингтон наложи мита от 145% върху Китай, а Пекин отвърна с 125% мита.
Но има опасения, че няма да бъде постигнат значителен напредък.
„Ясно е, че пазарът вече отразява известен оптимизъм по отношение на търговията, но без сключване на реални споразумения (извън САЩ и Великобритания) е трудно да се обоснове по-нататъшно повишение“, каза Разакзада.
Докато Лондон и Вашингтон се приближиха към сключване на споразумение, ЕС предупреди, че ще наложи мита върху американски продукти, включително самолети и автомобили, на стойност 95 милиарда евро в отговор на митата на Тръмп, ако преговорите им се провалят.
Индексите на Уолстрийт прекараха целия ден в положителна траектория, като S&P 500 завърши с ръст от 0,6%.
Но индексът на лондонските сини чипове FTSE 100 се понижи с 0,3%, след като Банката на Англия намали основния си лихвен процент с четвърт пункт до 4,25%, но предупреди, че американските мита тежат на глобалния растеж.
Биткойнът се покачи над 100 000 долара за първи път от февруари, докато доларът се засили спрямо еврото и други основни валути.
Борсата във Франкфурт оглави европейските печалби, след като данните показаха, че индустриалното производство в Германия е скочило повече от очакваното през март, което е тласък за най-голямата икономика в Европа.
Париж също се покачи, следвайки печалбите в Токио, Хонконг и Шанхай.
На други места, централните банки на Швеция и Норвегия запазиха лихвените си проценти без промяна, като и двете намекнаха, че са възможни бъдещи понижения въпреки икономическата несигурност вследствие на американските мита.
Това става след като на 7 май централната банка на САЩ спря понижаването на лихвите и предупреди за по-високи рискове за целите си за инфлацията и безработицата, вероятно в контекста на въвеждането на митата от Тръмп.