Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, включително рак, сърдечносъдови заболявания и др.
Трябва ли да започнете новата година с предизвикателството „Сух януари“?
Експертите казват, че макар някога да се е смятало, че умереното пиене на алкохол е от полза за сърцето, по-добрите изследователски методи са скептични, съобщи „Евронюз“.
„Да пиете по-малко е чудесен начин да бъдете по-здрави“, каза д-р Тимъти Наими, който ръководи Канадския институт за изследване на употребата на психоактивни вещества към Университета на Виктория в Британска Колумбия.
Пиенето повишава риска от няколко вида рак, включително на дебелото черво, черния дроб, гърдата, устата и гърлото.
Алкохолът се разгражда в организма до вещество, наречено ацеталдехид, което може да увреди клетките ви и да им попречи да се възстановят. Това създава условия за развитие на рак.
„Хиляди смъртни случаи в САЩ годишно биха могли да бъдат предотвратени, ако хората спазват правителствените насоки за хранене“, каза Наими.
Тези насоки съветват мъжете да се ограничават до две или по-малко питиета на ден, а жените – до едно или по-малко питие на ден.
Главният хирург на САЩ д-р Вивек Мърти призова за актуализиране на съществуващия етикет за здравно предупреждение върху съдържащите алкохол напитки, така че да включва риска от рак.
Предложението му ще изисква одобрение от Конгреса.
„Докато обмисляте дали и колко да пиете, имайте предвид, че по-малко е по-добре, когато става въпрос за риск от рак“, написа Мърти в X.
Идеята, че умереното пиене е полезно за здравето, е резултат от несъвършени проучвания, в които се сравняват групи от хора според това колко пият.
В нито едно от проучванията хората не са били разпределяни на случаен принцип да пият или да не пият, така че не са могли да докажат причината и следствието.
„Хората, които съобщават, че пият умерено, обикновено имат по-високо образование, по-високи доходи и по-добър достъп до здравни грижи“, заяви Наими.
„Оказва се, че когато се вземат предвид тези фактори, ползите изчезват“, добави той.
Друг проблем: в повечето проучвания не са включени по-млади хора. Почти половината от хората, които умират от причини, свързани с алкохола, умират преди 50-годишна възраст.
„Ако изучавате хора, които са оцелели до средна възраст, не са спрели да пият заради проблем и не са станали тежки пиячи, това е много подбрана група“, каза Наими. „Създава се впечатление за полза за умерените пиячи, което всъщност е статистическа илюзия“.
Други проучвания оспорват идеята, че алкохолът има ползи. Тези проучвания сравняват хора с вариант на ген, който прави пиенето неприятно, с хора без този вариант на ген.
Хората с този вариант са склонни да пият много малко или изобщо да не пият. Едно от тези изследвания установява, че хората с генния вариант имат по-нисък риск от сърдечни заболявания, което е още един удар по идеята, че алкохолът предпазва хората от сърдечни проблеми.
Препоръките се различават много в отделните страни, но общата тенденция е да се пие по-малко.
Обединеното кралство, Франция, Дания, Нидерландия и Австралия наскоро преразгледаха нови данни и намалиха препоръките си за консумация на алкохол. Ирландия ще изисква предупредителни надписи за рак върху алкохола от 2026 г. нататък.
„Научният консенсус се промени поради преобладаващите доказателства, свързващи алкохола с над 200 здравословни състояния, включително рак, сърдечносъдови заболявания и наранявания“, заяви Карина Ферейра-Боргес, регионален съветник по въпросите на алкохола в регионалния офис на Световната здравна организация за Европа.
Наими е участвал в консултативен комитет, който е искал да намали препоръката за мъжете в САЩ до едно питие на ден. Този съвет беше разгледан и отхвърлен при излизането на федералните препоръки през 2020 г.
„Простичкото послание, което е най-добре подкрепено от доказателствата, е, че ако пиете, по-малко е по-добре, що се отнася до здравето“, добави Наими.