По информация от ,,Здравей, България“, пенсионерка дала всичките си спестявания – 60 000 лева, вярвайки, че инвестира в криптовалута. Жената, която наричаме Мария, за да запазим анонимността й, мечтаела да купи апартамент на сина си. След като попада на реклама за инвестиционна платформа, с нея се свързва жена с руски акцент, представяща се като Мирослава Троянова. „Борсовият агент“ я убеждава, че колкото повече пари влага, толкова по-голяма ще е печалбата. Пенсионерката е принудена всеки ден да изпраща нови преводи под формата на криптовалута. В крайна сметка губи всичко, а измамниците продължават да я заплашват да плати „данък върху печалбата“.
„В рекламата се казваше, че всеки над 18 години може да се регистрира и започва да печели пари без никакви трудности. Всичко, което имах, всичкото отиде на вятъра. Около 50 000 – 60 000 лв. Това бяха мои спестявания, които изтеглих от банката. Пенсионерка съм, пенсията си я държах вкъщи и от нея дадох“, разказва тя.
„Непрекъснато искаше, искаше, искаше. „Отивай и търси, ти не можеш ли да разбереш, че трябва да ги дадем тези пари“. Казвах – „Добре, от къде?“, разказва още Мария.
Друга измамена жена разказва как е вложила всички спестявания и изтеглила бърз кредит, за да изпрати пари на фалшиви брокери. Преводите са направени през бюра за бързи пари и следите водят до Грузия. Жената е запазила платежните документи и телефоните, на които е превеждала парите, и е подала сигнал в ГДБОП и прокуратурата. Разследването продължава.
„Казаха ми, че по принцип работят с по-големи суми. Като казах, че нямам възможност, позволиха да се включа със 100 долара, които веднага след изпращането се появиха в тяхната платформа на име vex-group.pro.”, разказва тя.
„Изпрати ми някаква снимка на някаква жена, че уж с такава подобна сума, от порядъка на 1000 долара спечелила около 15 или 20 000. И каза – „Искаш ли да инвестираме още, за да стигнеш и ти такива суми?” Тогава направих грешка и инвестирах още пари. Не знам, като омагьосана бях“, споделя жената.
Според разказите на жертвите, зад измамите стоят хора, представящи се за Иван Тончев и Петър Илиев, които говорят български с руски акцент и често изпращат фалшиви снимки. Част от снимките може да са генерирани с изкуствен интелект или крадени от интернет.
При опит за разговор един от така наречените „борсови агенти“ цинично твърди, че „българите сами са си виновни“, че са повярвали, а законите у нас били лоши. За да включи камерата си, измамникът поискал 100 000 евро.
ГДБОП напомня на хората, че съществуват списъци с платформи, за които има сигнали за измами. Всеки, който иска да инвестира в криптовалута, трябва предварително да провери дали платформата фигурира в черния списък.